Graffiti, vyryté do kamene, najdete už na zdech starořeckých staveb. Jejich současná podoba má původ v New Yorku 30. let minulého století. Takzvanými. tagy (podpisy) si značkovaly svá teritoria tamní černošské pouliční gangy. Dalšího rozmachu se graffity dočkalo s vynálezem barev ve spreji a projevy této subkultury najdete kdekoliv na světě.

U nás se první novodobé graffity objevilo v roce 1989. Dnes jsou značkami a malůvkami zamořená celá města a jejich autory neodradí ani hrozba až šestiletého vězení. Právě naopak – bez takové hrozby to přece není ten správný adrenalin! Proto se také snahy zastupitelstev poskytnout sprejerům plochy, kde mohou malovat legálně, setkávají jen s vlažnými ohlasy …

Stejně jako psi se sprejeři snaží přeznačkovat teritorium toho druhého. Podle toho pak naše fasády vypadají...
Autor: Jaroslav Volný
Stejně jako psi se sprejeři snaží přeznačkovat teritorium toho druhého. Podle toho pak naše fasády vypadají...

Není ale graffiti jako graffity. Tohle opravdu umělecké dílo vzniklo nedávno na fasádě Centra současného umění Dox v Praze. Snad dílo Mistra nebude chtít nikdo "přeznačkovat"...
Autor: Jaroslav Volný
Není ale graffiti jako graffity. Tohle umělecké dílo vzniklo nedávno na fasádě Centra současného umění Dox v Praze. Snad dílo Mistra nebude chtít také někdo "přeznačkovat"...

Jak vyhrát válku nervů a peněz? Poznejte zbraně nepřítele!

Pokud chcete nerovný boj se sprejery obrátit ve svůj prospěch, musíte vědět, jaké zbraně v něm používají. Většinou jsou to akrylové, olejové nebo nitrocelulózové barvy ve spreji. Jednodušší to budete mít, pokud použili fixy, křídu nebo třeba rtěnku.  To ale můžete hovořit o štěstí – sprejer většinou chce, aby jeho „dílo“ bylo co nejtrvanlivější a moc dobře ví, co na čem nejlépe drží…

Také vám sprejeři zaneřádili fasádu? Kolik vás stála náprava? Máte svůj vlastní recept, jak čmáranice odstranit? Poraďte, jak na to, ostatním čtenářům Blesk.cz! Posílejte fotky i názory, jak byste s těmito „umělci“ naložili, kdybyste je dopadli, na hobby@blesk.cz!

Na sprejery platí sprej, chemie i mechanické prostředky

Při odstraňování více či méně povedených malůvek záleží na tom, jaký druh omítky máte. Pokud  je z hrubého a pórovitého materiálu (např. břízolit), je třeba začít s nápravou co nejdříve, aby se barva stačila co nejméně vsáknout. Ani tak ale nebudete mít jistotu, že se vám podaří graffiti úplně odstranit. Jednodušší to budete mít s hladkou omítkou, keramickými, skleněnými a plastovými obklady. A co na malůvky platí?

Jak zvětšit panelákovou předsíň? Čtenář Blesk.cz vám poradí!

Jak zvětšit panelákovou předsíň? Čtenář Blesk.cz vám poradí!

V bytě má předsíň funkci frekventované křižovatky. Přesto z ní socialističtí panelákoví inženýři dokázali udělat místo, kde zvlášť po ránu není k hnutí.…celý článek

Na trhu je dnes celá řada sprejů, kterými se můžete útokům sprejerů bránit.
Autor: mrazekcz.cz
Spreje – paradoxně platí, že kdo čím zachází, tím také schází. Výrobci dnes nabízejí celou řadu speciálních sprejů, které jsou přímo určeny na odstraňování graffiti. Jsou buď ekologické (gelové), nebo obsahují chemická rozpouštědla. K dostání jsou ve specializovaných prodejnách nebo si je můžete objednat na internetu.

Chemické odstraňovače – i těch je spousta, nejčastěji obsahují organická rozpouštědla. Při jejich použití je proto třeba dávat pozor na chemickou odolnost fasádního nátěru. Vyzkoušejte si proto prostředek na místě, kde případné poškození nebude vidět.

Mechanické prostředky – můžete použít například tlakovou myčku (před tím ale graffiti narušte některým z chemických prostředků). Využít můžete také abrazivní metodu, tedy brusné prášky. Nehodí se ale na všechny druhy fasády. Nejúčinnější a nejšetrnější je použití laseru. Jenže s tím pracují jen specializované firmy a budete tedy muset sáhnout hluboko do kapsy.

Fotogalerie
7 fotografií

Nejúčinnější je prevence

Nejúčinnější v boji proti sprejerům je prevence v podobě ochranných nátěrů.
Autor: Mapei.cz
Když se vám podařilo fasádu vyčistit, nebo se teprve chystáte na novou, vyplatí se prevence před útoky čmáralů. Firmy, vyrábějící barvy i fasádní směsi se rychle přizpůsobily a vyvinuly tzv. AGN, tedy antigraffiti nátěry. Ty obsahují různé polymery, případně vosky, které zabrání barvě proniknout hlouběji do omítky a snižují její přilnavost.

Máte-li svůj dům v rizikové oblasti, použití takovéhoto ochranného nátěru se vám určitě vyplatí. Jednak případné malůvky daleko snadněji odstraníte a hlavně – nebudete muset po nocích číhat, jestli se někdo neplíží se sprejem v ruce…