21. únor 2018
Svátek slaví Lenka, zítra Petr

Jak se zbavit vodního kamene? Pomohou vám triky našich babiček!

/
 • Usazeniny v rychlovarné konvici vyčistíte snadno a rychle!
  Usazeniny v rychlovarné konvici vyčistíte snadno a rychle! (Profimedia.cz)
  31. května 2015 ● 06:00
   

  Každá hospodyňka čas od času bojuje s povlakem v rychlovarné konvici, usazeninami v toaletní míse či nevzhlednými skvrnami na vodovodních bateriích. Přestaňte utrácet za drahé chemické prostředky! Připravili jsme pro vás pár tipů, jak se vodního kamene zbavit rychle a levně.

 • 1.

  V rychlovarné konvici

  Vodním kamenem nejčastěji trpí rychlovarné konvice.
  Našedlý povlak na stěnách a na dně konvice nevypadá nijak vábně. Je ale zbytečné pořizovat si na něj speciální prášek a tablety na jeho odstranění. Stačí v ní svařit vodu s decilitrem octa nebo lžící kyseliny citronové a pak ji tam nějakou dobu (alespoň hodinu, ale klidně i přes noc) nechat "stát" (u silnějšího nánosu je potřeba postup opakovat). Vodní kámen se uvolní a později rozpustí. Pak konvici několikrát vypláchněte horkou vodou. Mechanickým promícháním obsahu konvice se uvolní a rozpustí i vodní kámen ze stěn konvice a z výtokového ústí.
 • 2.

  V toaletní míse

  Drhnutí záchodu se nemá přehánět
  Častým splachováním, zvláště pokud máte tvrdší vodu, se v toaletních mísách vytváří hnědé usazeniny, které působí opravdu nevzhledně. Stačí ale do záchodu nalít před odchodem do práce kuchyňský ocet (klidně celý litr) a nechat ho tam celý den působit. Pak už je třeba jen po příchodu domů toaletu pořádně vydrhnout záchodovou štětkou. Pokud je vaše mísa hodně zanesená, pak vám pomůže roztok kyseliny solné. Stačí jej nalít do mísy, nechat krátce působit a pak toaletu pořádně vydrhnout štětkou.
 • 3.

  Na vodovodní baterii

  Vodní kámen na sprchových hlavicích a vodovodních bateriích odstraníte lehce díky octu.
  Většina kovů je krátká na všudypřítomný vodní kámen, který se v koupelně usazuje, kde se dá. Vzpomeňte si ale, jak babička odstraňovala vodní kámen octovým roztokem nebo sodou a leccos vyčistila i citronem. S nimi stačí místo potřít, nechat působit – čím je povrch zasaženější, tím déle – a pak opláchnout. Ale pozor! Například právě lesklé chromové baterie kyselinou můžete zničit.
 • 4.

  V pračce

  Při praní ušetříte hlavně snížením teploty vody
  Pro správnou funkci pračky je nejlepší odstraňovat vodní kámen pravidelně. Jednou z možností je jedenkrát za měsíc nalít do bubnu pračky 0,5 litru octa a zapnout program s teplotou 90 stupňů. Dalším způsobem je přidávat ke každému praní do přihrádky na aviváž 2 lžíce octa. Prádlo po octu cítit nebude, ocet bude působit proti usazování kamene preventivně, a navíc má dezinfekční vlastnosti.

Přidat názor
Počet komentářů: 1

segra.ja@...: U nás je tak tvrdá voda, že v záchodu rostou krápníky. litr octa, kyselina citronová ani další rady zde uvedené mi na záchod nezabíraly, pod vodou pořád byl tak silný nános, že to fakt byla hrůza. dostala jsem tip na Powerfix gel, který jde koupit asi jen na shopu hilso hilso.cz, a jen tento mi zabral, že je i pod vodou vidět čistý porcelán záchodové mísy a po vodním kameni ani památky. juch!

(24. 01. 2017 09:16)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy