25. září 2018
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea

6 rad, jak vyčistit kuchyňská prkénka. Je na nich víc bakterií než na tom záchodovém!

/
 • Nemá smysl prkénko každou chvíli mýt saponátem, lepší může být ocet
  Nemá smysl prkénko každou chvíli mýt saponátem, lepší může být ocet (Shutterstock.com)
  28. listopadu 2015 ● 06:00
   

  V kuchyni se bez něj neobejdeme. Víte ale, na čem krájíte? Průměrné kuchyňské prkénko totiž na sobě má o 200 procent více fekálních bakterií, než to záchodové. Najdete na něm salmonelu, E. coli i listerii. Všechny vám mohou pěkně znepříjemnit život, protože způsobují průjmová a infekční onemocnění. Poradíme vám proto, jak se jich efektivně zbavit.

 • 1.

  Ocet dezinfikuje

  Časté používání vody a mycího prostředku může oslabit povrch dřeva, které pak nebude odolné vůči nožům. K dezinfekci a očištění dřevěných prkének je proto po každém použití raději jen dobře otřete hadříkem namočeným do octa. Kyselina octová je dobrým dezinfekčním prostředkem, který je účinný proti škodlivým bakteriím, jako jsou E. coli, salmonella a staphylococcus.

   

  Když vaše krájecí plocha potřebuje zbavit nežádoucích pachů, posypejte ji trochou jedlé sody a potom postříkejte neředěným bílým octem. Nechte směs pěnit a bublat pět až deset minut, poté opláchněte hadříkem namočeným v čisté studené vodě.

  Objevte kouzlo vzácného marockého oleje!
 • 2.

  Peroxid zabije bakterie

  Peroxid vodíku je naprosto dokonalým zabíječem bakterií. Je tím pravým spojencem, kterého potřebujete k boji proti šíření bakterií na vašem prkénku, a to zejména poté, co jste krájeli kuře nebo jiné maso. K pozabíjení všech bakterií na vašem prkýnku nejdřív použijte papírovou utěrku namočenou do octa. Jiným papírovým ručníkem namočeným do peroxidu vodíku pak prkénko ještě jednou důkladně přetřete.
  Peroxid vodíku
 • 3.

  Citron odstraní zápach

  Pokud vaše prkénko nelibě voní po krájené cibuli, utřeném česneku, nakrájeném syrovém a vařeném masu nebo připravované rybě, pomůže vám obyčejný citron. Pokud se tedy chcete zbavit zápachu a prkénko zároveň vydezinfikovat, potřete ho celé důkladně polovinou citronu. Můžete ho také "umýt" v neředěné citronové šťávě z obchodu.
  Chcete být za pár dní o něco lehčí? Zkuste citronovou dietu!
 • 4.

  Jedlá soda vyčistí do hloubky

  Udržujte své dřevěné nebo plastové prkénko čisté tak, že ho příležitostně vydrhnete pastou připravenou z 1 polévkové lžíce jedlé sody, 1 polévkové lžíce soli a 1 polévkové lžíce vody. Důkladně ho pak opláchněte teplou vodou.
  jedlá soda
 • 5.

  Sůl rozzáří

  Pokud jste umyli prkénko vodou a saponátem, otřete jej poté vlhkým hadříkem namočeným v soli. Během chvilky bude mít světlejší a jasnější barvu. Můžete také vytvořit pastu smícháním soli a citronové šťávy a tou prkénko vyčistit podle potřeby.

   

  A pokud nemůžete zbavit kuchyňské prkénko nepříjemného zápachu, mírně ho navlhčete, nasypte na něj větší množství kuchyňské soli a nechte ji krátce působit (asi 5 minut). Pak ji houbičkou nebo hadříkem setřete. Nakonec prkénko opláchněte skoro vařící vodou a umyjte běžným saponátem na nádobí. Zaručeně ztratí své původní pachy od cibule, ryb a dalších aromatických surovin a potravin.

  sůl
 • 6.

  Bělidlo vybělí

  Pro péči o dřevěná kuchyňská prkénka, desky nebo špalek nikdy nepoužívejte leštidlo na nábytek nebo jakékoliv jiné čisticí prostředky pro domácnost. Místo toho vyčistěte povrch hrubší stranou houbičky namočené ve slabém roztoku připraveném z 1 lžičky bělidla a 2 litrů vody. Drhněte plochu v malých kruzích a dávejte pozor, abyste nenechali dřevo příliš "nacucat". Pak prkénko otřete mírně navlhčeným papírovým ubrouskem a nakonec ihned vyleštěte do sucha čistým hadříkem.
  Víte, že průměrné kuchyňské prkénko totiž na sobě má o 200 % více fekálních bakterií, než to záchodové?

Přidat názor
Počet komentářů: 1

isabela.krasna:  Co se týče prkének, nemám ráda, když se maso a zelenina krájí na jednom a tom samém, proto mám jedno na maso a jiné na zeleninu. Každopádně děkuji za tipy, vždy se hodí mít nějaké triky v rukávu. Když jsem si hledala pomocníky do kuchyně, koukejte, na co jsem narazila: https://www.varenihrou.cz/vareni/noze-krajeci-desky-brousky/krajeci-desky-blok/pruzna-krajeci-deska- 2-ks.html - ty musím mít!

(14. 02. 2017 21:17)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy