19. únor 2018
Svátek slaví Patrik, zítra Oldřich

7 triků, jak vyčistit zašpiněný koberec. Víme, co skutečně funguje

/
 • Díky našim trikům bude váš koberec zase vypadat jako nový.
  Díky našim trikům bude váš koberec zase vypadat jako nový. (Shutterstock.com)
  2. srpna 2015 ● 06:00
   

  Víno, káva, omáčka, kečup, exkrementy našich domácích mazlíčků... Naše koberce toho často na svém povrchu musí snést mnoho. Co však dělat, když k nějaké takové nehodě dojde? Na internetu jsou různých "zaručených" rad spousty. Redaktoři z huffingtonpost.com proto některé z nich vybrali a vyzkoušeli, jak úspěšné jsou triky doporučované na vyčištění různých skvrn.

 • 1.

  Tmavé skvrny, například od čokolády

  Expert doporučuje: Nejdřív nějakým vhodným nástrojem seškrabejte, co se dá. Pak smíchejte čtyři díly vody s jedním dílem tekutého mýdla a za použití houbičky místo důkladně vytírejte, dokud skvrna nezmizí. Pak dobře vytřete houbičkou namočenou jen do čisté vlažné vody.

  Fungovalo to? Naprosto skvěle! Redaktoři udělili 10 z 10 hvězd.
 • 2.

  Mastné skvrny od jídla

  Expert doporučuje: Nejhrubší zbytky jídla seškrabejte nožem a skvrnu pak překryjte silnější vrstvou papírových utěrek. Pak zapněte žehličku na nejnižší teplotu a papírové utěrky párkrát "přežehlete", absorbují tak tuk, který se teplem uvolní. Pak skvrnu vydrhněte roztokem připraveným z octa, mýdla a vlažné vody. Vše pak důkladně vytřete čistou vlažnou vodou.

  Fungovalo to? Naprosto dokonale. Redaktoři udělili 10 z 10 hvězd.
  ...
 • 3.

  Skvrny od vína, kávy a většiny podobných druhů potravin


  Expert doporučuje: Skvrnu vysušte papírovými utěrkami, případné zbytky jídla vysajte a místo polijte sodovku. Pokud nezmizí a bude to ještě nutné, vytřete ji houbičkou a mýdlovou vodou. Nakonec důkladně vytřete čistou vlažnou vodou.

  Fungovalo to? Lépe, než by vás napadlo. Redaktoři udělili 8 z 10 hvězd.
 • 4.

  Lak na nehty

  Expert doporučuje: Namočte bílý hadřík do acetonu a vylitý či ukápnutý lak na nehty s ním dočista vytřete.

  Fungovalo to? Ano, ale ne dostatečně. Spousta laku na nehty se sice do hadru opravdu vsákla, přesto na koberci zůstala barevná skvrna. Redaktoři udělili 3 z 10 hvězd.
 • 5.

  Žvýkačka


  Expert doporučuje: Do utěrky zabalte několik kostek ledu a umístěte je na žvýkačku nalepenou na koberci. Po nějaké době, když zmrzne, ji jednoduše oddrolte a vysajte.

  Fungovalo to? Docela dobře – vzhledem k tomu, že redaktoři žvýkačku do koberce zašlapali opravdu důkladně. Přesto ale skvrna nezmizela úplně. Udělili proto 7 z 10 hvězd.
 • 6.

  Make-up


  Expert doporučuje: Skvrnu na koberci navlhčete, vydrhněte houbičkou namočenou do mýdlové vody a vysušte. Pokud skvrna odolává, pusťte se do ní suchým hadříkem s pár kapkami rozpouštědla.

  Fungovalo to? Naprosto skvěle. Protože ale redaktoři neměli k dispozici rozpouštědlo, použili běžný odlakovač na nehty. I když to fungovalo skvěle, nemohli si nijak ověřit, že odlakovač nepoškodil vlákna koberce. Díky vizuálnímu dojmu však udělili 10 z 10 hvězd.
  Autor: shutterstock.com

 • 7.

  Psí exkrementy

  Expert doporučuje: Odstraňte to, co se vám podaří, a skvrnu pak vymyjte sodovkou. Pokud to bude nutné, vytřete skvrnu houbičkou s mýdlovou vodou a pak dobře opláchněte čistou vodou.  

  Fungovalo to? Tak nějak. Skvrna se sice zlepšila, ale ne natolik, aby se koberec dal vydávat za "čistý". Nicméně redaktoři nechali exkrement na koberci ležet po dobu 24 hodin, což není zrovna typický scénář. Udělili proto 6 z 10 hvězd.

Přidat názor
Počet komentářů: 2

frank51: Pitomci z redakce si myslí, že doteď nikdo koberec nečistil.

(02. 08. 2015 12:25)

jardavozembouch: v kazdem pripade je nutne stejnym zpusobem vycistit cely koberec, nebo alespon saponatem, protoze pri vycisteni jen kousku tam bude flek cisty a zbytek bude ukopteny

(02. 08. 2015 08:35)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy