25. duben 2018
Svátek slaví Marek, zítra Oto

Přemnožení komáři útočí! Vyhněte se svědivým štípancům, pomůžou vám babské rady

/
 • Nenechte se překvapit invazí komárů a předem se na ni připravte.
  Nenechte se překvapit invazí komárů a předem se na ni připravte. (Shutterstock)
  20. srpna 2015 ● 06:00
   

  Jejich pištivý zvuk vás celou noc budí ze sna a ráno vám tělo či tvář "zdobí" pár nepříjemných pupenců. Tenhle malý otravný hmyz dokáže pořádně znepříjemnit život. A protože teď pořádně zapršelo, můžeme už za pár dnů čekat jejich invazi. Nenechte se překvapit a předem se na ni připravte. Máme pro vás osvědčené tipy a triky, které vás před jejich nálety ochrání.

 • 1.

  Připravte si hřebíčkovou tinkturu

  Jak už věděly naše babičky, komáři, stejně jako další hmyz, nesnášejí vůni aromatického hřebíčku. Domácí lihovou tinkturu z něj si vyrobíte snadno. Budete potřebovat jen 100 ml alpy nebo 50% lihu z lékárny a čajovou lžičku hřebíčku, ten do tekutiny naložíte a dobře uzavřete. Po týdnu tinkturu použijte jako mazání. Nanášejte ji na paže, nohy a čelo. Krásně voní, a navíc zaručeně odpudí nenechavé komáry.

   

  Podobně můžete připravit i hřebíčkový olej, který můžete v misce postavit na noc na parapet otevřeného okna nebo na noční stolek.

 • 2.

  Vyrobte si domácí repelent

  Za prostředek, který odpuzuje hmyz, nemusíte utrácet v drogerii. Připravit ho můžete doma. Nejvhodnější jsou na to éterické oleje z citronu, eukalyptu, levandule, skořice nebo citronové trávy. Ty však nikdy nenatírejte přímo na tělo, vmíchejte je do tělového mléka v poměru 1 díl oleje na 4 díly mléka.
 • 3.

  Dejte si steak a pivo

  Odborníci z Oxfordské univerzity zjistili, že komáři méně štípou lidi, kteří pravidelně konzumují maso, případně pijí pivo. Důvodem je pangamin, látka bohatá na vitamin B, jehož vůni komáři doslova nesnášejí.

   

  Zaberou i pivovarské kvasnice, které koupíte v lékárně nebo prodejnách zdravé výživy. Připravit si také můžete třeba zdravou drožďovou pomazánku nebo polévku s drožďovými knedlíčky.

 • 4.

  Zasaďte do oken květiny

  Znepříjemněte jim vstup do bytu či domu květinami, jejichž aroma nemají rádi. Buď jimi osázejte truhlíky, nebo je na parapet postavte v květináči. Vhodné jsou muškáty, afrikány, levandule, šanta kočičí či pelyněk. Skvěle fungují i bylinky, jako jsou bazalka, máta, citronová šalvěj nebo třeba rozmarýn.
 • 5.

  Vyměňte žárovky

  Komáři také údajně nevidí žluté světlo. Můžete proto zkusit na balkonu či terase, případně i v ložnici, vyměnit úsporné žárovky za ty nabarvené žlutou barvou.

   

  Naprosto nevhodné pro boj s komáry jsou speciální lampy s modrým UV světlem. Výzkumy prokázaly, že z celkového množství usmrceného hmyzu jsou jen dvě až tři procenta komářích samiček.

 • 6.

  Zapalte lístky šalvěje

  Osvědčenými v boji proti komárům jsou i šalvějové listy. Zapalte je v nehořlavé nádobě, kouř z této bylinky je zaručeně odpudí. Účinné jsou i čerstvé listy z ořešáku, které stačí nasekat nebo rozemnout v ruce.
 • 7.

  Usmažte si k večeři topinky

  Komáři také – stejně jako upíři – nesnášejí pronikavě štiplavou vůni česneku. Pokud ho ale nemáte rádi či nesvědčí vašemu žlučníku, nemusíte ho nutně konzumovat. A dokonce se s ním nemusíte ani potírat. Stačí, když jím důkladně potřete okenní rámy.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy