19. únor 2018
Svátek slaví Patrik, zítra Oldřich

Vosk ze svíček na ubruse, sklenicích či nábytku? Pro odstranění zapojte fén i mrazák

/
 • Zůstal vám po vánočních svíčkách vosk na nábytku nebo na ubruse? Poradíme, co s tím
  Zůstal vám po vánočních svíčkách vosk na nábytku nebo na ubruse? Poradíme, co s tím (Shutterstock.com)
  28. prosince 2015 ● 06:00
   

  Také si nedokážete představit Vánoce bez teplého světla plamínků svíček? Určitě se vám bude hodit malý manuál, jak se zbavit jejich nechtěných stop. Voskem pokapaný ubrus, koberec, nábytek, svícen nebo sklenice budou zase jako nové. Podívejte se na pár tipů, jak ho odstranit. Způsoby můžete kombinovat a opakovat tak dlouho, dokud se vosku úplně nezbavíte.

 • 1.

  Textil - pomocí žehličky

  Na textil, jako je například koberec, ubrusy nebo čalounění, zkuste žehličku. Prostírání nebo ubrus podložte vlhkým ručníkem a samotnou skvrnu překryjte savým papírem. Pak lehce nahřejte žehličku a opakovaně jí přejíždějte po papíru, dokud se vosk do něj nevsákne. Po vosku často zbude mastná skvrna, kterou odstraníte opakováním procedury.
 • 2.

  Zapněte fén

  ...
  Vosk z koberce můžete zkusit zlikvidovat stejně jako z jiných textílií pomocí žehličky, ale o trochu šetrnější je horký vzduch z fénu na vlasy. Hlavně, pokud máte koberec choulostivý na teplo a žehlička by ho mohla poškodit. Po odstranění vosku ho můžete dočistit mýdlovou vodou nebo saponátem. Proces urychlíte tím, že vosk nejdřív zchladíte kostkou ledu a pak teprve použijete žehličku nebo fén.
 • 3.

  Zapojte mrazák

  ...
  Prostírání nebo ubrus (ale i pevné předměty jako talířek, svícen či sklenici) dejte do mrazáku, kde vosk prudce zchladne a začne se drolit. Vy ho snadno odloupnete.  Co nepůjde z textilu odrolit, odstraňte pomocí žehličky a pijáku. Nakonec můžete vyprat v pračce.
 • 4.

  Dekorace - sklo keramicka porcelán - vodní lázeň

  .
  Špinavý předmět ponořte na jeden až dva dny do studené vody a poté vosk odloupněte. Půjde to snadno. Dočistěte pak vodou se saponátem.

 • 5.

  Horká koupel

  svíčka
  Keramiku a porcelán (teplu odolné materiály) ponořte do hrnce s vodou a zahřívejte, dokud vosk nezačne měknout. Pak setřete hadříkem nebo papírovým ubrouskem.

 • 6.

  Nábytek – dřevo, dýha, plast - chemie

  Advent
  Kromě plastu můžete vosk vyčistit postupným vymýváním pomocí ředidla, lihu, terpentýnu nebo benzinového čističe a závěrečným opatrným obroušením. V tom případě ale buďte opravdu hodně ve střehu, abyste povrch nábytku nepoškodila. Pokud si netroufáte, obraťte se na odborníky, které mají zkušenost třeba s restaurováním nábytku.
 • 7.

  Horký vzduch

  s
  Vosk lehce nahřejte horkým vzduchem z fénu a otřete do papírového ubrousku.

Autor: sim
Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy