„Motýly na naši zahrádku či rozkvetlou terasu přilákáme především barevností květů, vůní květin a nektarem, kterým se motýli živí,“ vysvětluje chovatel motýlů Jiří Paták, „proto je v případě terasy nejlepší umístit balkonové truhlíky na jižní, východní a západní stranu, kde je sluneční svit největší.“

Které konkrétní druhy rostlin tedy lákají motýly nejvíce? Z trvalek to jsou: řebříček, voznice, rozrazil, ostropestřec, bělotrny, omany, pupalky, z letniček zejména afrikány, levandule, šalvěj, verbena. Také pro některé keře, jako je ptačí zob či šeřík, mají motýli slabost. Vůbec nejlepší je ale tzv. komule Davidova, lidově též tibetský keřík či letní šeřík, někdy nazývána i motýlí keř, protože přináší do zahrady barvu a vůni a s nimi i motýly, kterými je pak doslova obsypaný.

Vsaďte na ovoce i na kmín

„Motýli mají rádi rovněž kvetoucí kmín, kopr či květák a zavítají i na přezrálé ovoce padající na podzim ze stromů,“ doplňuje znalec motýlů, „kde si pochutnávají na vytékající šťávě.“ Naopak znečištěné životní prostředí, používání různých chemických přípravků k ošetření rostlin a také pěstování uměle vyšlechtěných či exotických, pro naše podmínky netypických rostlin, to jsou hlavní úskalí pro motýlí populaci…

10 potravin, které nepatří do lednice! Zima jim škodí

10 potravin, které nepatří do lednice! Zima jim škodí

Myslíte si, že když chcete, aby vám nějaké jídlo dlouho vydrželo, je největší jistotou šoupnutí do ledničky? Omyl! Skladování potravin je věda. Některým…celý článek

Liší se druhy motýlů na jaře a v létě? „Některé druhy, například babočky, létají od jara do podzimu. Nejranějším a zároveň jedním z nejvzácnějších motýlů na našem území, který je chráněný zákonem, je pestrokřídlec podražcový, který se vyskytuje na jižní Moravě,“ říká pan Paták a pokračuje: „Dále jsou to otakárci a batolci, kteří létají v červnu, červenci a srpnu, někdy i do září, a samozřejmě bělásci a žluťásci létající v podstatě po celý rok.“ Ideální je proto mít na zahradě rozmístěné rostliny tak, že od časného jara do pozdního podzimu vždy kvete něco, co poskytne motýlům dostatek nektaru. Asi osmdesát procent našich motýlů je aktivních především v noci. Některé druhy rostlin plně rozvinou svou vůni až se soumrakem a lákají tak noční motýly.

Motýli jsou nejen krásní!

Motýli jsou ovšem nejen krásným doplňkem do zahrady, ale jsou pro zahradníky také nezastupitelnými pomocníky při opylování. Co ale jejich housenky, neohrožují úrodu? „Spíše ne,“ staví se jednoznačně na stranu motýlů jejich chovatel, „protože většina housenek roste v pro nás takzvaných plevelných rostlinách. Nebo například housenka běláska zelného se sice vyvíjí na zelí, ale ožírá pouze vnější listy, takže plodině samotné moc neuškodí. Otakárek ovocný se zase živí na kopru, ale jeho samička klade vajíčka jednotlivě, takže ani zde o žádném masivním útoku mluvit nemůžeme.“

Celý pořad sledujte v neděli 18. září 2016 ve 12.40 na Primě.

Magická zahrada: Co zasadit kolem domu, aby se vás drželo štěstí a zlo neprošlo za plot?

Magická zahrada: Co zasadit kolem domu, aby se vás drželo štěstí a zlo neprošlo za plot?

Dneska budeme sázet a okopávat, přesto má však magie na zahradě k hobbymagazínu daleko. Osázeje balkón nebo zahradu tak, aby vám přinášely štěstí,…celý článek