Traduje se, že nejlepší je vysadit česnek do Dušiček. Jestli tak tomu opravdu je a jaké máme šance na jeho úspěšné domácí pěstování, se dozvíme v dalším díle oblíbeného pořadu Receptář Prima nápadů. 

„Myslím, že spíše než se dívat do kalendáře je důležité dívat se na teploměr,“ říká ze své zkušenosti zahradník Pavel Chlouba a dodává, že pro sázení česneku je ideální období, kdy je teplota trvale nižší než 9 stupňů, ale zároveň půda ještě není zmrzlá. „Při nižších teplotách je totiž menší pravděpodobnost nakažení výsadbového materiálu chorobami nebo napadení škůdci.“

Co dělat, aby česnek nechytil plíseň?

Kromě venkovní teploty musíme ovšem dbát také na samotný výběr česneku pro výsadbu. „Na výsadbu nelze kupovat česnek v supermarketu,“ zdůrazňuje odborník, „musíme koupit uznanou sadbu, kterou lze sehnat v zahradnictvích, semenářstvích nebo zahradních centrech.“ Taková sadba je podle něj označena odrůdou a garantuje nám, že se jedná o uznanou sadbu od šlechtitele, která je vhodná pro domácí pěstování v zahradě.


„Česnek není úplně jednoduchá rostlina,“ pokračuje v udílení rad pan Chlouba, „protože si ho oblíbily některé druhy houbových nemocí i škůdců, takže před výsadbou musíme česnek namořit, abychom tato rizika eliminovali. Kdybychom to neudělali, možná by se také nic nestalo, ale tím, že ho namoříme, zvýšíme pravděpodobnost, že sadba zůstane v pořádku a že porost zůstane zdravý.“

Jak sázet česnek?

Způsobů a prostředků na moření česneku, které by mělo sadbu ochránit, je několik. Jedním z nich je například to, že se česnek namoří již v září, kdy je ještě teplo, a potom se nechá chvíli odležet a vysazuje se až nyní v listopadu. Pokud jsme to ovšem neudělali, není potřeba propadat beznaději. „Ještě není pozdě, česnek můžeme namořit i několik hodin před výsadbou. Není to žádná velká alchymie,“ uklidňuje zahradník a vysvětluje proces přípravy česneku na výsadbu:

„Česnek rozdělíme na stroužky a ponoříme do mořidla na dobu doporučenou na etiketě koncentrátu. Používáme koncentraci 4 až 5 procent, tedy na půl litru vody 20 až 25 ml roztoku mořidla. Poté stroužky vyndáme a usušíme.“ Takto připravenou sadbu můžeme začít vkládat nejlépe ručně do země. Sázíme spodní částí – podpučím – směrem dolů.

„Vezmeme stroužek mezi prsty a zatlačíme do země. Sázecí kolík není potřeba,“ popisuje dále. „Rozestupy necháváme 8 až 10 centimetrů.“ Velikost stroužků podle jeho slov vůbec nehraje roli i z malých můžou v dobrých podmínkách vyrůst rostliny velikostí srovnatelné s rostlinami z velkých stroužků.

Kam zasadit česnek ?


Co ale naopak hraje převelice důležitou roli, je místo, kam česnek zasadíme. „Ideální je pěstovat česnek na slunečném místě, půda musí být spíše lehčí, živná a dobře propustná,“ vypočítává odborník s tím, že česnek sice vydrží i v těžší půdě, ale ta nesmí být za žádných okolností zamokřená. „Každá voda, která nateče do záhonu, musí rychle odtéct, jinak by mohl nastat problém.“

Na závěr pak připomíná, že neméně důležité je to, že česnek nesmíme v následujícím roce pěstovat v tomtéž záhoně. „Není vhodné pěstovat česnek po česneku. Hrozí jednak únava půdy a postupné snižování výnosů úrody, ale také zamoření půdy chorobami a škůdci. Měli bychom si nechat odstupy mezi pěstováním tak alespoň čtyři až pět let.“

Celý pořad sledujte na Primě v neděli 12. listopadu v 11:55.