10 nejchytřejších plemen psů. Patří mezi ně pudl, retrívr i dobrman | Blesk.cz
19. srpen 2018
Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard

10 nejchytřejších plemen psů. Patří mezi ně pudl, retrívr i dobrman

/
 • Jak chytrý je váš pes?
  Jak chytrý je váš pes? (Honza Binder)
  22. srpna 2015 ● 06:00
   

  Pes je oddaný a věrný, nikdy nás nepodrazí, denně nám projevuje lásku, dokáže nás podpořit v těžkých chvílích, rozesmát nás. A vůbec nezáleží na tom, zda je to roztomilý voříšek nebo šampion s rodokmenem. Samozřejmě platí, že co pes, to individualita. Přesto jsou plemena, která jsou od přírody chytřejší. Zajímá vás, která to jsou?

 • 1.

  10. Bígl


  Na krásném desátém místě se umístil bígl, jehož původ sahá až do doby starověkého Řecka. Je to nezávislý pes, který má sklon k toulání, zároveň je však také velmi oblíbený a příjemný společník. Má totiž přítulnou povahu a má rád děti. Výborně proto zastane roli domácího společníka a kamaráda pro vaše ratolesti. Je mimořádně nekonfliktní, skvěle snášenlivý i k jiným psům. Jeho hlídací schopnosti končí vítáním nově příchozího, v lepším případě nedůvěřivým, nejčastěji však radostným štěkotem. Bígl je přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Vzhledem ke svému vrozenému temperamentu vyžaduje pohyb a zaměstnání.
 • 2.

  9. Australský ovčák

  Australský ovčák
  Toto plemeno má ve svých genech silně zakořeněný pastevecký a ochranitelský pud. Tento pes je velmi oddaný svému pánu a rodině a při jejich obraně je schopen nasadit život. Je spolehlivý, ostražitý, vytrvalý, rychle a rád se učí a vůči cizím lidem a zvířatům není nepřátelský, přestože dokáže být ostrý a autoritativní. Je výborným rodinným společníkem, ale je také hodně závislý na své rodině a miluje kontakt s člověkem, proto není vhodné chovat ho venku v kotci. Má rád hodně prostoru a miluje plavání. Australský ovčák je velký pracant, proto musí být neustále něčím zaměstnán, aby se nenudil a nenacházel si zábavu sám. Pro své výjimečné vlastnosti je používán při agility, psích sportech, canisterapii, ale i v záchranářských složkách.
 • 3.

  8. Pudl

  V první desítce se překvapivě umístil i pudl, který je velmi učenlivý, poslušný a společenský. Tito psi jsou velmi přátelští k lidem, obzvláště pak k dětem. Rádi si hrají, takže se s ním nudit nebudete. Jsou známí svou věrností, ochotou učit se a být cvičeni, což z nich dělá obzvláště příjemného společníka. Pudl je poslušný, příkazy svého pána si dobře zapamatuje, a proto se také lehce cvičí. Dobře se cítí ve společnosti členů rodiny, miluje hru s dětmi. Zbožňuje plavání a hru s míčem.
 • 4.

  7. Papillon

  Dalším nečekaným inteligentem našeho žebříčku je toto francouzské plemeno. O papillonech se říká, že mají lidskou duši. Jde o čilé a temperamentní psíky s osobností. Jsou velice nenároční a i přes svůj malý vzrůst dobře přizpůsobeni k dlouhým procházkám. Papillon je veselý a oddaný přítel a neskonale milý společník. Vyznačuje se ohromnou vitalitou, radostí ze života a hravostí. Zároveň však jde o citlivé zvířátko, které se dokáže vcítit do nálady svého majitele a jeho rodiny a sdílí s rodinou nejen radost, ale i smutek. Papillon je kontaktní, velmi milý, otevřený a díky vysoké inteligenci se velice rychle učí, čemuž pomáhá i vrozená zvědavost. Je velmi společensky založen, potřebuje být milován a v blízkém kontaktu se svou rodinou. Miluje pozornost a má rád děti, je s nimi ochoten provádět jakoukoliv šaškárnu.
 • 5.

  6. Modrý mývalí pes (Bluetick Coonhound)

  Bluetick Coonhound
  Jde o energické lovecké plemeno
  vyšlechtěné ve 40. letech minulého století. Je to živý, ostražitý a spolehlivý pes, který je ve společnosti lidí i ostatních psů velice družný. Jde o milého a veselého psa, miláčka dětí. Téměř v každé situaci se umí dobře zachovat. Nejšťastnější je při práci v lese, ale osvědčil se také v agility a soutěžích poslušnosti. 
 • 6.

  5. Zlatý retrívr

  Patří mezi nejpopulárnější psy. Jsou věrní, trpěliví a milují děti. Jde o klidné, přátelské plemeno vyhledávající společnost lidí a jiných psů pro své rozpustilé hry, které ho baví v každém věku. Zlatí retrívři jsou také skvělí plavci. S tak vysokou inteligencí není divu, že vynikají v soutěžích poslušnosti. Vyznačují se také velkou ochotou pomáhat lidem, a proto se také využívají při canisterapii nebo jako vodicí či asistenční psi.
 • 7.

  4. Rotvajler

  Rotvajler
  Toto plemeno má u nás hrůzostrašnou pověst, která je ovšem do značné míry nezasloužená. Jsou to totiž klidní, vyrovnaní a přátelští psi, kteří jsou oddaní svému pánovi. Patří mezi klidná a inteligentní plemena s velkou mírou možné socializace a tolerance vůči okolí. Rotvajleři jsou sebevědomí, inteligentní a učenliví. Při dobrém vedení se lehce podrobují výcviku. Řadí se mezi ta nejlepší hlídací plemena. Dokážou velmi dobře vycítit nebezpečí a své lidi chránit za každou cenu, je například běžné, že pokud jste s rotvajlerem na procházce a někoho potkáte, postaví se mezi vás a tohoto člověka. Snaží se vás tímto způsobem chránit pro případ, že by se na vás pokusil někdo zaútočit. V takovém případě si můžete být jisti, že vám váš rotvajler pomůže.
 • 8.

  3. Australský honácký pes

  Australský honácký pes
  Jde o velmi energické plemeno, které je skvělou volbou pro ty, kteří mají aktivní životní styl. Toto plemeno vzniklo v Austrálii a využívalo se především jako ochránce stád. Je to bystrý, inteligentní a velmi věrný pes. Vždy chrání majetek svého pána. Jsou to mimořádně hraví psi a milují nové výzvy.
 • 9.

  2. Dobrman

  Dobrman
  Jde o velmi temperamentní psy, kteří vynikají nebojácností a ostražitostí. I proto patří k výborným obranářům a psům na hlídání majetku. Při výchově potřebují pevnou ruku, ale dobře vycvičení jedinci dokážou pracovat i jako terapeutičtí psi v nemocnicích. Na dobrmana se člověk může spolehnout. Toto plemeno je mimořádně věrným rodinným psem.
 • 10.

  1. Německý ovčák


  Nikoho asi nepřekvapí, že první místo obsadil právě německý ovčák, který je oblíbeným pracovním psem. Jsou to silní, temperamentní, vyrovnaní a odvážní psi, přitom ale také snadno ovladatelní. Jde o plemeno velmi oddané svému pánovi i jeho rodině, snášenlivé k dětem i k domácím zvířatům. Vyžaduje však nejen pevnou ruku a dobrý výcvik, ale i neustálý dostatek pohybových, zátěžových aktivit. Jde o psy vysoce učenlivé a poslušné, bezmezně věrné a ochotné pro svého pána udělat vše, zároveň však také nedůvěřivé, neúplatné a neúnavné. I proto se německý ovčák uplatňuje po celém světě v policejních, záchranářských, vojenských i společenských službách.

Přidat názor
Počet komentářů: 2

brcbrc: Kdyby Váš redaktor uměl alespoň trochu číst, nemusel by si tu tabulku (v okurkové sezoně) cucat z prstu. Ani tomu poslednímu, z desítek plemen, se zřejmě nevyrovná. brcbrc

(24. 08. 2015 18:45)

cuciktojemoje:  Luisiánský leopardí pes vás vždy ,,převeze'.

(23. 08. 2015 16:36)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy