23. leden 2018
Svátek slaví Zdeněk, zítra Milena

Pes na zahradě: Jaké rostliny jsou pro něj jedovaté a jak to udělat, aby ji neničil

/
 • Pokud chcete, aby vám váš mazlíček zahradu nezničil, musíte ho vychovat.
  Pokud chcete, aby vám váš mazlíček zahradu nezničil, musíte ho vychovat. (shutterstock.com)
  23. srpna 2017 ● 06:00
   

  Víte, jaké rostliny jsou pro psy jedovaté, co všechno jim na zahradě hrozí a jak ji uspořádat, aby ji pes neničil? Poradíme vám osvědčené rady a tipy chovatelů i veterinářů.

 • 1.

  Bez výcviku to nepůjde

  ...

  Jak vašeho psa odnaučit, aby v ní všechno nezničil, nepošlapal a neznačkoval? Choďte s ním častěji na procházky mimo zahradu, všímejte si ho vychovávejte. Pokud nemáte dostatek času či trpělivosti, je vhodné vyhledat profesionální pomoc cvičitele, který ho naučí zvládat základní povely jak neodbíhat mimo cesty do záhonů. K výcviku pomáhají elektronické obojky, neviditelný plot a hlavně dostatek trpělivosti.

  Vyrobte svému mazlíčkovi ideální hračku ze starého trička. Podle videonávodu to hravě zvládnete a nebude vás to nic stát:

  Video
  délka: 00:56

  Vyrob si sám: Ideální hračka pro psa za pár chvil! Mall.cz

 • 2.

  Kakost odradí psy od hrabání v záhonech

  Kakost

  Pes v zahradě je na jedné straně miláček majitele, na druhé jeho nepřítel, pokud se pouští do záhonů, které ničí. V tomto případě si vysaďte kakost oddenkatý, který vylučuje nepříjemný pach. Ten bezpečně odradí nezvané psí návštěvy. Je nenáročný na péči, roste na slunci i v polostínu a kvete od května do července.

 • 3.

  Jen si psíku hrabej

  Hrabání mají psi v povaze.

  Zahrada samý dolík, poničený trávník a zpustošené záhony jsou psím rájem, protože hrabání je pro psa přirozeným pudem. Povely "tam nechoď, nesmíš a nehrabej", jsou pro psa nepochopitelným omezováním. Jednou z možností, jak mu v tom zabránit je vytvořit mu vyhrazené místo, vystlaté nastýlací kůrou, zeminou či pískem. Naučte ho, že to je místo jen pro jeho aktivity. Dalším řešením je vybudování psí voliéry s výběhem. Měla by být zčásti zastřešená. Nezapomeňte na dřevěnou psí boudu se závětřím.

 • 4.

  Nebezpečné rostliny pro psa

  Kosatec nízký

  Nejen pro lidi, ale i psy a kočky nemusí být jedovatá celá rostlina, ale jen její část. Pro zvířata jsou nebezpečné druhy s trny a ostny, jako jsou kaktusy, pandanusy či pryšce, o kterě by se mohla poranit, případně by se u nich mohla projevit nepříjemná kožní reakce. Z obvyklých zahradních rostlin je jedovatý například nestařec, begonie voskovka, kosatce, durman, petunie, bobule asparágusu a konvalinek a z keřů například oleandr a čilimník. V případě požití rostliny zvířetem okamžitě navštivte veterináře a přineste sebou i kousek rostliny. Lékaři to usnadní identifikaci otravy a následnou léčbu.

 • 5.

  Pozor na parazity

  I když má zvíře ochranu, klíště se může přisát. Pak se na odstranění vyplatí vzít na pomoc speciální pinzetu nebo háček.

  Nejčastější onemocnění přenášených klíšťaty je Lymská borelióza, která se u psů nejčastěji projevuje horečkou, zánětem kloubů, bolestivostí svalů, zduření lymfatických uzlin, nechutenstvím a letargií. U boreliózy je možné onemocnění předejít každoroční vakcinací psa před sezónou výskytu klíšťat. To, zda pes není infikován, lze prokázat "rychlým" testem u veterináře.

Autor: red
Přidat názor
Počet komentářů: 1

bibijana: S tím elektronickým obojkem mě už neštvěte.Nedávno jsem četla odborný názor,jak je jeho použití pro psa strašně stresující,že jde vlastně o týrání zvířete!Stejně tak ty klece pro psy!Chceš mít krásnou zahradu-tak si nepořizuj psa,nanejvýš sádrového.A člověk, který má rozum a vztah ke zvířeti i k zahradě,tak pozemek nějakým způsobem rozdělí na okrasnou a užitkovou část a výběhovou část pro psa.Společenští psi se bez zahrady obejdou, ale pracovní a lovečtí psi ani náhodou.Než si psa pořídíte, tak si o něm taky něco nastudujte!

(23. 08. 2017 10:16)
Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy