V panelovém domě je to na první pohled neřešitelný úkol. Hledali tedy možnosti, jak napravit všechny nešvary staršího bytu a k tomu ještě získat navíc ten pocit klidu a pohody. Rozhodli se pro kompletní rekonstrukci bytu.

Všechny vnitřní příčky byly nenosné, takže je nechali vybourat a získali tak možnost upravit dispozici bytu. Potřebovali změnit spojení obývacího pokoje a kuchyně, zvětšit koupelnu, aby se do ní vešla pračka a nestrašila na chodbě. Plánují rodinu, takže potřebovali i větší úložné prostory.

Obývák před rekonstrukcí
Autor: Rigips

Obvývák po rekonstrukci
Autor: Rigips

Jedním z problémů, který je trápil, byly i staré rozvody elektřiny. Nejenže při zapojení více než dvou přístrojů pravidelně vypadával jistič, ale také hrozil od starých vyhřátých hliníkových rozvodů požár. Nerovné stropy, spáry mezi panely a křivé zdi byly také na seznamu oprav.Požadavků bylo mnoho, nároky vysoké, ale rozpočet a čas na rekonstrukci byly velmi omezené. Po zvažování různých stavebních technologií se nakonec rozhodli vyřešit různorodé problémy cestou suché výstavby. Se sádrokartonovými systémy se totiž dá každý interiér bytu změnit a vylepšit rychle, kvalitně a levně. Chytré řešení pro hodně požadavků.

Při stavebních pracích ocenili především rychlost výstavby, nízkou hmotnost konstrukcí a minimální tloušťku stěn. Výhodou sádrokartonu je také jeho pevnost, odolnost a přitom lehkost, takže nezatěžuje nosnou konstrukci.

Ložnice před rekonstrukcí
Autor: Rigips

Ložnice po rekonstrukci

Nové elektrorozvody se vedou uvnitř stěn. Jedním z důkazů rychlosti výstavby bylo i to, že celková doba stavebních prací trvala jen 19 dní. Pomocí modrých akustických sádrokartonových předstěn, příček a podhledů Rigips mohli vyřešit jednu z velkých bolestí bytového domu, a to šíření hluku. Celý byt odhlučnili, přestavěli a opravili pomocí akustických sádrokartonových a sádrovláknitých systémů. Vytvořili po obvodu bytu „protihlukovou obálku“, takže je sousedi už neruší. A jejich pes Hugo naopak zase sousedy.

Předsazené stěny zaberou jen 6,5 cm při jednoduchém a 8 cm při dvojitém opláštění modrými akustickými deskami. Celkově v bytě ubraly něco přes 1 m2 plochy, ale přidaly 9 decibelů akustické pohody. A se sousedy se už neuslyší.

Byt Petra a Lucie v průběhu rekonstrukce
Autor: Rigips

Použitím modrých akustických příček mezi pokoji se už připravují na křik dětí. Možná je ale teď ocení spíš Lucie, když bude Petr trénovat nové písně na kytaře. Akustické sádrokartonové příčky jsou jen 7,5 cm silné, a přitom o 3 dB překračují požadované normové požadavky na akustiku v bytě. Proti původním stěnám tak získali navíc 1 m2 na ploše příček a o 12 dB lepší akustickou pohodu.

Po rekonstrukci se tedy podlahová plocha bytu nezmenšila. Právě lehkost nové příčky umožní snadnou změnu dispozice a je možné ji postavit kamkoliv podle vlastních potřeb. Mladý pár tak získal výklenky ve stěnách pro nové šatní skříně i větší prostor pro kuchyni a koupelnu. Využitím sádrokartonových systémů při rekonstrukci bytu dokonce ušetřili na některých konstrukcích až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou.

Koupelna před rekonstrukcí
Autor: Rigips

Koupelna po rekonstrukci
Autor: Rigips
Posledním prvkem „protihlukové obálky“ bytu byl akustický sádrokartonový podhled. V panelovém bytě je každý centimetr prostoru důležitý. Snížení stropu s modrými akustickými deskami Rigips bylo ale jen o 5 cm a přineslo o výrazných 13 dB lepší zvukově izolační vlastnosti. Rodinku s malými dětmi, která žije o patro výš, slyší tedy již jen velmi málo. A navíc se už nemusejí dívat na spáry mezi panely a vlnitý strop, protože finální povrchová úprava sádrokartonu zajistí hladký strop.

U nových sádrokartonových stěn bylo možné docílit i s pomocí celoplošného stěrkování dokonale hladkého povrchu. A v ostatních případech sáhli po sádrové omítce Rimat 100 DLP, která dokáže přenášet drobná pnutí v podkladu. Povrchy stěn a stropů tedy nepraskají. Hladké stěny Lucii nadchly, takže se nechala inspirovat k novým, sytým barvám v obývacím pokoji a v ložnici.

Průchozí umakartové bytové jádro bylo samozřejmě vysoko na žebříčku plánových změn. Pračka v chodbě a otočné umyvadlo, které stále protéká, neodpovídá potřebám pohodlného bydlení. Bylo nutné tedy koupelnu zvětšit, nechat jen jeden vchod a změnit i rozmístění sanity.

Větší prostor se získal díky konstrukcím Sanit ze sádrovláknitých desek Rigidur tloušťky jen 10 cm. Sádrovláknité desky Rigidur jsou vysoce odolné proti proražení, mají vysokou únosnost a jsou určeny speciálně do vlhkých prostor. Není tedy třeba se obávat potíží s plísněmi. Na akustiku se nezapomnělo ani tady. Už se dá v koupelně v klidu relaxovat.

Předsíň po rekonstrukci
Autor: Rigips

Po dokončení rekonstrukce pozvali přátele na sledování hokejového zápasu a fandit se smělo bez omezení. Jak to dopadlo a jestli si na ně sousedi kvůli hluku stěžovali, najdete na www.prestavujemebyt.cz.

Kontakt: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

divize Rigips, tel.: 724 600 800

e-mail: ctp@rigips.cz

http://www.rigips.cz

Fotogalerie
10 fotografií