Mladý pár, který se rozhodl pro rekonstrukci staršího panelového bytu ve Slaném, na to nezapomněl. Petr a Lucie nejen byt celkově přestavěli a odhlučnili, ale také se chtěli zbavit pohledu na vlnitý strop, spáry mezi panely a nerovné stěny.

Hledali tedy možnosti, jak napravit všechny nešvary staršího bytu a k tomu ještě získat navíc ten pocit klidu a pohody.

Rekonstrukce garsonky na Kavčích Horách
Autor: Rigips

Jedno stavební řešení pro různé požadavky

Po zvažování různých stavebních technologií se nakonec rozhodli vyřešit různorodé problémy cestou suché výstavby. Se sádrokartonovými systémy se totiž dá každý interiér bytu změnit a vylepšit rychle, kvalitně a levně.

Sádrokartonové konstrukce jsou lehké, mají minimální tloušťku a navíc se dají povrchy upravit do dokonalé hladkosti.

Celý byt odhlučnili, přestavěli a opravili pomocí modrých akustických sádrokartonových a sádrovláknitých systémů Rigips. Vytvořili po obvodu bytu „protihlukovou obálku“, takže je sousedi už neruší.

Použili jen 7,5 cm silné akustické sádrokartonové příčky na nové rozdělení pokojů, takže se po rekonstrukci podlahová plocha bytu nezměnila.

Využitím sádrokartonových systémů při rekonstrukci bytu dokonce ušetřili na některých konstrukcích až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou.

Povrchy panelových stěn i stropů byly popraskané, loupaly se kolem oken a byly viditelné spáry mezi panely. Téměř každé místo potřebovalo opravit.

Tam, kde nebylo možné nebo vhodné použít sádrokarton, sáhli po sádrových omítkách Rimat 100 DLP.

Rekonstruovaný byt
Autor: RIGIPS

Vnitřní omítky pro rovné stěny a stropy

U vnitřních omítek mladý pár kladl důraz na zdravotní nezávadnost, vysokou estetiku a rovinnost povrchu.

V případě betonových konstrukcí hledal řešení pro snadné zapravení spár mezi panely a také celoplošné stěrkování stropu i stěn v jednom kroku. Se sádrovou omítkou Rimat 100 DLP to docílili.

Sádrové omítky mají několik velice příjemných vlastností.  Díky hladkosti stěn se snižuje množství prachu, jenž na povrchu ulpívá. To ocení zvlášť rodiny potýkající se s alergiemi. Sádrová omítka má navíc schopnost přijímat vzdušnou vlhkost, například v podzimních vlhkých dnech.

V okamžiku, kdy se začne v domě topit, sádrová omítka vlhkost odevzdává zpět. Tím se vyrovnává mikroklima interiéru a odpadne obtížné suché kašlání způsobené náhlým poklesem vlhkosti.

Sádrová omítka se dá použít na jakýkoliv stavební materiál (cihly, pórobeton, beton, sádrokarton apod.). Stěny ani strop se nemusí pro docílení hladkého povrchu brousit, takže se v bytě při opravách stěn vůbec nepráší.

Napojení různých stavebních podkladů

Dají se tedy plynule napojit různě hladké podklady. Rozdíl v druhu použitého materiálu (sádrokarton, beton nebo pórobeton) nelze pouhým pohledem rozeznat.

V bytě byla použita sádrová omítka Rimat 100 DLP, která dokáže přenášet drobná pnutí v podkladu. Povrchy stěn a stropů tedy nepraskají.

Standardní vápenocementová omítka při vysychání mění tvar, praská, sesedá a propadá se. Sádrová omítka díky sádře, kterou obsahuje, nedělá žádný z těchto nešvarů. Sádrová omítka vysycháním nemění tvar a drží. Po zabudování nového okna či dveří se tedy již neobjeví žádné trhliny ani propadání materiálu.

Kuchyně Petra a Lucie po rekonstrukci
Autor: Rigips

Hladké stěny se sádrokartonem

Nové sádrokartonové stěny stačí pouze vymalovat. V obývacím pokoji si Petr s Lucií dopřáli tu nejlepší povrchovou kvalitu stěn pomocí celoplošného stěrkování. Takový povrch splňuje nejvyšší estetické požadavky. Je dokonale hladký a ideální pro barevné stěny i s leskem a také pod luxusní tapety.

Moderní malířské techniky se sádrovými omítkami

Se sádrovými omítkami lze vytvořit téměř dokonalou rovinnost stěny, takže bodová světla a přímé nasvícení stěn neodhalí žádné nedostatky. Tuto vlastnost ocení jistě nejeden majitel panelového bytu, když se pustí do rekonstrukce. Navíc hladké stěny otevírají nekonečné možnosti barevných řešení moderními malířskými technikami.

Málokdo navíc ví, že sádra jako základní materiál, neabsorbuje pigmenty barev. Pokud tedy architekt nebo investor nechá stěny vymalovat sytými barvami, vydrží barevně stálé velmi dlouho. Zrovna tak je ale možné dotvořit stěny plastickými dekoracemi pomocí sádrových stěrek.

Hladké stěny Lucii nadchly, takže se nechala inspirovat k novým, sytým barvám v obývacím pokoji a v ložnici. Pro malování sádrových povrchů se dá použít celá škála prodávaných malířských barev. Barva se nanáší válečkem s nízkým potahem. Nejvyšší kvality nanesení se však dá dosáhnout nastříkáním technologií airless.

Jak probíhala skutečná rekonstrukce bytu ve Slaném, najdete na www.prestavujemebyt.cz.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips, Počernická 272/96, Praha 10,  tel.: 724 600 800, e-mail: ctp@rigips.cz, www.rigips.cz

Fotogalerie
14 fotografií

Komerční prezentace