Kdo by si po zimě nechtěl doma dopřát trochu jara v podobě narašených jarní květiny. Nejoblíbenější jsou kromě tradičních narcisů i pestrobarevné hyacinty s hroznovitými květy nebo tulipány. Když je necháte v chladnější místnosti, můžete se jejich krásou těšit delší dobu. Ale i ony nakonec uvadnou. Hodně lidí je pak jednoduše vyhodí. Ale to je škoda, protože je to trvalka, která může na záhonu dělat parádu několik let. A když nemáte vlastní zahradu, jistě se jich rád ujme někdo z rodiny nebo přátel.

Hyacint

Co tedy s cibulkami po odkvětu udělat? Nejprve musíte ostřihnout květy, aby se hlíza zbytečně nevysilovala tvorbou semeníku. Jakmile začnou hyacinty žloutnout, ukončete zálivku. Listy nestříhejte a nechte je seschnout, samy opadnou. Když jsou cibule suché, opatrně je vyndejte ze substrátu, zbavte zbytků a uložte na suché a tmavé místo, kde počkají do podzimu. Ideální dobou pro sázení je podzim, nejlépe koncem září a začátkem října. Hyacinty jsou náročnější rostliny a potřebují výživnou lehčí a propustnou, mírně vápenitou půdu. Neuděláte chybu, když místo výsadby obohatíte o vyzrálý kompost. Pro krásné květy potřebují rostliny dostatek slunce. Do jara stihnou dobře zakořenit a podle teploty se na konci března nebo v dubnu můžete těšit na pestrobarevné květy.

Cibule narcisů můžete dát do země už na jaře.
Cibule narcisů můžete dát do země už na jaře.
Autor: Shutterstock.com
Narcis

I když se většinou cibule sází až v září, na záhon je můžete dát už na jaře. Listy jim nechte. Potřebují středně propustnou půdu a dostatečnou vlhkost. Jen dejte pozor, ať jim nepoškodíte kořeny. Rostliny jsou víceleté a mrazuvzdorné. Nová cibule se u nich nevyvíjí každý rok, tak jako u tulipánů, proto mohou zůstat na jednom stanovišti 3 až 4 roky. Když máte zplanělé narcisy v trávníku, pusťte se do prvního sekání až čtyři nebo šest týdnů po jejich odkvětu.

Cibule tulipánu nechte na suchém a temném místě vyzrát.
Cibule tulipánu nechte na suchém a temném místě vyzrát.
Autor: Shutterstock.com
Tulipán

Stejně jako hyacint se tulipán sází na podzim. Proto po odkvětu odstraňte květ, ale nechte stvol. Rostlinu nechte zežloutnout a pak teprve odstřihněte listy a vyndejte cibuli. Nechte ji na suchém a temném místě vyzrát. Sázet můžete na podzim v září a říjnu, aby stihly rostliny zakořenit, do hloubky 10 až 15 cm. Tulipán prospívá v úrodných, dobře propustných půdách na slunných místech chráněných před větrem. Nesnáší přílišné zalévání. Sázejte je pod trvalky s velkými listy, které přes léto zakryjí nevzhledné žluté listy.

Proč je nevyhodit?

Cibuloviny jsou krásné, velmi nenáročné a pěstování zvládne každý. Nevyžadují žádné zvláštní podmínky, můžou být pod listnatými keři nebo jen tak v trávníku, ve skalách, a dají se pěstovat i v nádobách. Jedinou zásadou, kterou bychom při jejich sázení měli dodržovat, je sázení po větších skupinách. Lépe tak vyniknou. Cibule se dává tak hluboko, aby nad ní bylo tolik půdy, jak velká sama je. Vzdálenost mezi nimi má být dvojnásobkem šíře cibule.

Náš tip

Nezapomeňte na místa, kam jste je zasadili. Když se zatáhnou, jsou neviditelné a vám by se mohlo stát, že nad nimi začnete zpracovávat půdu do hloubky.