Vypadá to jako skvělý nápad, nechat opuštěnou rekreační stavbu vydělávat. Jenže všechny plusy mají i své minusy. Předem se smiřte s tím, že jak se vám bude dařit na trhu, hodně ovlivní lokalita a výbava chalupy. Každá firma, která by mohla váš objekt prezentovat a zajistit pronájem má jiná pravidla. Proto si je dobré dát na některé věci pozor.

Co musí být ve smlouvě

*Jasně by měla být stanovena cena za pronájem, tedy jestli se jedná o částku za jednu osobu, objekt nebo jen pokoj.

*Trvejte na tom, aby bylo ve smlouvě, kdo a jakým způsobem platí za energie. Jinak se může stát, že doplácet budete vy. Myslete při tom i na dodatečné poplatky.

* Ujasněte si, jestli v objektu a na pozemku strpíte cizího psa, který by mohl hlavně zahrádku dost poničit.

*Rozhodněte se, jestli poskytnete nájemci ložní prádlo v ceně ubytování nebo zvlášť

*Nezapomeňte na vratnou kauci na případné škody

Pusy a minusy

Když chatu pronajmete, tak v první řadě získáte peníze navíc. Navíc vám celou sezonu nemovitost někdo hlídá. A když víte, že budete pronajímat, neberete chatu jako provizorium a pravidelně ji udržujete. Nedostaví se takzvaná místní slepota, kdy zjevné nedostatky z lenosti přehlížíte. Na druhou stranu se připravte na to že, musíte být neustále k dispozici jako ubytovatel i údržbář. Hrozí dost velké riziko, že vám nájemci mohou poškodit nebo zničit věci, ke kterým máte silný citový vztah. A pak ne každý se dobře srovná s tím, kdy jsou cizí lidé v domě. Ztráta pocitu soukromí často znamená, že už se vám na dřív oblíbenou chalupu nechce.

Díky pronájmu se na týden stanete pánem na cllaupě, kderou byste si sami nemohli dovolit.
Díky pronájmu se na týden stanete pánem na cllaupě, kderou byste si sami nemohli dovolit.
Autor: Shutterstock.com
Nezapomeňte na daně

Pronajímat můžete přes realitní kancelář nebo cestovní agenturu. Řada z nich nabízí registraci a uveřejnění v online katalogu zadarmo. Provizi si pak strhnou až z provedených pronájmů. U cestovek většinou platíte nejméně 20 % z každého pronájmu. Dobré je, že si kvůli pronájmu chalupy nemusíte zřizovat živnostenský list. Ale nezapomeňte, že daně platíte. Také počítejte s pár desetikorunami za osobu a den, které budete odvádět obci.

Myslete na bazén

Aby se dala nemovitost dobře pronajmout, musí mít nejen zavedenou elektřinu, koupelnu a záchod. Většinou mají zájem rodiny s dětmi, takže pokud nemáte koupání je pár metrů, vyplatí se vám pořídit alespoň malý bazén s filtrací. Pro sportovní vyžití pak poslouží minimálně pingpongový stůl nebo vlastní hřiště na volejbal. Dobře zabírají i krby a krbová kamna, která dokážou vytvořit tu pravou atmosféru.

Když si chcete pronajmout

Rádi byste si s rodinou užili dovolenou někde v přírodě a klidu. Vlastní chalupa by vás vyšla draho, navíc se vám o ni nechce starat. Než začnete vybírat, dobře si rozmyslete, kde chcete dovolenou trávit. Prověřte si nejen dopravní dostupnost, ale i zásobování, blízkost vhodných cílů výletů a koupání. Málokdo pak touží po romantice minulého století se studenou vodou a kadibudkou na dvoře. Zajímejte se o vybavení kuchyně, počet ložnic a sociální zařízení. Důležité je vědět, nakolik vás vyjdou energie a jestli dostanete v ceně ložní prádlo. Většinou je doba pronajímání týden. Na kolik vás taková legrace přijde. Cena začíná kolem pěti tisíc korun, ale podle atraktivity lokality a vybavení může šplhat strmě vzhůru. Takový pěkný dobře vybavený standard na dobrém místě vás vyjde kolem 10 tisíc za týden a objekt.

Kam se podívat

echalupy.cz
pronajemchalup.cz
chaty-a-chalupy.cz
chata.cz