Vypadá to tak jednoduše. Koupit pozemek a stavět! Ovšem pozor, už při vlastní koupi pozemku na váš čekají mnohé svízele a nepříjemná překvapení. Když si nedáte pozor, dost možná si svůj vysněný rodinný dům vůbec nemusíte postavit!
Místo vily garážové stání
Příklady z praxe často ukazují, že ne každý pozemek, který se tváří, že by mohl být určen pro stavbu domku, je k tomu skutečně určen. Proto je nutné se při jeho koupi zajímat o to, jaké je jeho zařazení v územním plánu dané lokality. „Zájemci o koupi pozemku se málokdy informují o jeho specifikách, a proto se mnohdy stává, že vložené investice do plochy pro stavbu domu jsou lehce znehodnocené,“ uvádí Jiří Maňák ze společnosti G SERVIS CZ. „Mnozí zákazníci si myslí, že když jsou si v dané lokalitě všechny stavby podobné, tak s tou jejich nebude problém. Bohužel se jedná o mylnou představu. V naší praxi jsme se již setkali s případy, kdy si klient na vybraném pozemku mohl postavit pouze bytový dům nebo dokonce jen garážové stání, i přestože rozloha parcely dosahovala 1600 m2.“
Oblíbený bungalov si nemůžete postavit, kde chcete.
Autor: G Servis
Každá obec má jiný metr
Jak to možné. V České republice o územním plánu zastavěnosti rozhoduje samostatně každá obec s rozšířenou působností. Záleží tedy jen na kupujícím, jestli si zjistí bližší informace o zařazení daného pozemku. Jsou veřejně dostupné na stavebním úřadu příslušné obce, a v některých případech dokonce i na webových stránkách. „Pokud zákazník uvažuje o koupi pozemku a není si jistý s jeho zařazením, může se obrátit na svoji projekční kancelář.
Dům vám naplánují úředníci
Tím ovšem radosti stavění ještě nekončí. Například jeden domek, který by mohl být stejný ve všech krajích České republiky, je utopie. Každý stavební úřad má pro vás připraveno hned několik regulativ, které mohou váš vysněný rodinný dům zásadně pozměnit. Například v chráněných krajinných oblastech neexistuje, aby mohl být postaven dům se sklonem střechy méně jak 35 stupňů. A například oblíbený bungalov má sklon většinou pouze okolo 20 stupňů. „Zákazníci si myslí, že když si vyberou domek s balkony ve druhém patře, tak to není nic výjimečného a nebude žádný problém. Bohužel se jedná o mylnou představu. Pokud se vrátíme opět do chráněných území, většina nedovolí ani střešní okna, natož pak balkon – narušovala by totiž vzhled krajiny. A třeba na Podřipsku střecha domu nesmí mít černou barvu.“