Prostor Cihlová podlaha a dřevěný trámový strop pohlcují světlo, bílá stěna naproti francouzským oknům je z velké části obložená borovými palubkami a koutu dominují masivní stůl a lavice vyrobené opět z lakované borovice.

Problém Kvůli nedostatku světla je tu často nutné přisvěcovat i za slunečného dne.

Řešení Obložení stěn a palubkový strop získaly světlý nátěr, který prostor hodně provzdušnil.


DŘÍVE Dispozice je dobrá a kout poskytuje útulné místo k sezení s výhledem na krb i do zahrady. Problém je v nedostatku světla, které nedokážou zajistit ani velké prosklené dveře.


1) Dřevěný obklad natřený světle šedou barvou doplňuje svým odstínem kamenný krb. Palubkový podhled mezi trámy natřený na bílo odráží více světla a přitom si zachovává krásnou strukturu dřeva.

Masivní nábytek by bylo škoda likvidovat. Ze dvou lavic na míru vznikla jedna s opěradlem, doplněná novou podnoží. Velký rozkládací stůl se přizpůsobí počtu hostů.


BARVY Zemité odstíny přírodního dřeva a doplňkové světle šedé barvy na obložení akcentují černé odstíny na židli a vzoru koberce.


2) Druhá varianta pracuje s výraznější barevností, ale zachovává si chalupářský ráz. Bíle natřený obklad doplňují vpravo police na konzolách. Cihlovou podlahu oživuje výrazný koberec s perským vzorem.

K němu ladí barevné židle vyráběné ve zdejším kraji, v Bystřici pod Hostýnem, a také doplňky. Příkladem je váza s folklorním motivem postavená na krbové římse, která pochází ze slováckých Tupes.


BARVY Barevná varianta je méně konzervativní a veselejší – k přírodním barvám dřeva a bílému nátěru přibyly ještě červené a modré odstíny nábytku a doplňků.

Nové proměny bydlení
Autor: Nové proměny bydlení
Text a vizualizace: Ondřej Červený
Vyrobeno ve spolupráci s časopisem Nové proměny bydlení