Co tedy radíme spolu s odborníky z dánské společnosti Danfoss, která patří k celosvětovým lídrům v oblasti technologií vytápění? Sestavili jsme desatero toho nejzásadnějšího.

1. Nejdůležitější je správně si naprogramovat topné cykly. To bývá při nenadálých změnách počasí občas problematické. Nejlepší řešení představuje ovládání topení na dálku pomocí mobilní aplikace. S ním přišla na český trh právě firma Danfoss.

2. Udržujte čistotu. Ne snad, že byste se měli denně sprchovat, to proboha ne, ale utírejte pravidelně prach na topidlech. Obzvláště ve vlhčích místnostech jako jsou koupelny se prach na sebe nalepuje v černých, hůře odstranitelných vrstvách, kterým se dá předejít pravidelným úklidem.

Autor: Danfoss

3. Nezastavujte topení nábytkem, nenechte záclony přesahovat přes okraj zdroje topení. Pokud má těleso topit efektivně, mělo by kolem sebe mít co nejvíce volného prostoru. Paneláková klasika radiátorů za pracovním nebo jídelním stolem není to nejlepší.

4. Počítejte v dlouhodobém horizontu. Průměrná délka života lidí v Česku se neustále prodlužuje, a tak byste měli počítat s tím, že tu ještě nějaký ten pátek vydržíte. Zaplatit tedy jednorázově vyšší částku za termostatické hlavice nebo topení na dálkové ovládání přes mobil se časem i přes vyšší počáteční investici stane výhodnějším. Úspora díky moderním technologiím se zkrátka vyplatí.

A dokonce ani počáteční investice není nutná. Inteligentní domácnost můžete mít zadarmo, pokud budete hrát hrát na Facebooku soutěž o systém vytápění na dálku a dalších šest báječných cen. 

5. Dejte za radiátor něco, co nepohlcuje a naopak dobře odráží teplo, například hliníkovou fólii.

6. V jednotlivých místnostech si můžete nastavit jinou hodnotu teploty. A dokonce i to jde pomocí mobilní aplikace Danfoss Link  App regulující teplotu na dálku. Musíte ovšem mít na každém tělese termostaty, které to umožňují.

Autor: Danfoss

7. Vytápějte a především větrejte rychle a intenzivně. Na výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý stačí pár minut.

8. Do problematických místností s hodně okny nebo vstupními dveřmi (hůře se tu reguluje teplota) důsledně zavírejte dveře, ať je izolujete od častěji obývaných místností, kde chcete držet optimální klima. Zavírejte také pokoj, v němž se zdržuje vaše tchýně. S teplem to sice nesouvisí, ale pomůže to nervům. 

9. Odvzdušňujte. Vzduch v topném tělese výrazně zhoršuje jeho vlastnosti.

10. Počítejte, počítejte, počítejte. Účet za teplo neházejte rovnou do šuplíku a pořádně si ho srovnejte s předchozími. Zkoušejte různé věci (například rady z našeho článku) a sledujte, jaký efekt mají na útratu. Pomoci může i kalkulátor úspor za vytápění. Zkuste si také vypočítat, kolik by vás stála výměna za efektivní dálkově řiditelný systém Danfoss Link.