Toxiny plísní se nejčastěji šíří na místech, kde rostou, tj. vyskytují se na vnitřních malbách i vnějších omítkách, prorůstají zdivem a velmi často poletují ovzduším spolu s jejich sporami. Jejich povrchové odstraňování rozhodně nestačí! Zásah je nutný do hloubky zdiva, směřující k odstranění zárodků prorostlého podhoubí.

Autor: Austis

Nejpoužívanějšími prostředky proti plísním jsou přípravky na bázi chlornanů. Po nastříkání na plíseň to v ní pěkně zašumí, povrch plísně krásně zbělá, splyne s okolní bílou malbou a my snadno nabýváme dojmu, že požadovaného efektu bylo dosaženo. Nenechme se však oklamat estetickým účinkem. Chlornan sice zahubí a vybělí povrch plísně, současně se však touto chemickou reakcí přemění na chlorid (většinou chlorid sodný – kuchyňskou sůl) a tím navždy ztratí svůj účinek.

Pod vybělenou plísní, v hloubce zdiva, zůstává podhoubí, které není ve většině případů chlornanem vůbec zasaženo. Žije dál a po čase vytvoří nové plodnice plísně. To však není zdaleka všechno. Vzniklý chlorid zůstává rozpuštěný ve vlhkosti na ošetřené ploše, udržuje její zavlhčení a zlepšuje tak podmínky pro opětovný růst plísní. Zjednodušeně řečeno, plíseň ještě přikrmuje. Proto je nutné tyto přípravky pro udržení efektu používat stále častěji.

Nátěrový systém, který nás zbaví plísně?

Ano, takové řešení opravdu existuje a má jednoduše prosté pravidlo:

 •         zlikvidujte plíseň do hloubky
 •         zajistěte, aby zdivo bylo trvale suché
 •         malujte barvou, na které plísně nerostou
  Autor: Austis

      Pro skutečné odstranění plísně je třeba použít likvidační přípravky s dlouhodobý účinkem, např. ETERNAL odstraňovač plísní. Jeho použití není sice spojeno s okamžitým vizuálním efektem, vybělením, o to silnější a dlouhodobější je jeho protiplísňový účinek. Veškeré porosty plísně je třeba před aplikací přípravku nejprve mechanicky odstranit. Nejlépe navlhčením a oškrábáním nebo umytím houbou. Plísně nikdy neodstraňujete za sucha! Do ovzduší by se rozptýlilo velké množství spor, které jsou při vdechování nebezpečné. Mechanické odstraňování plísní není samoúčelné, umožní přípravku proniknout hlouběji do podhoubí.

Očištěné místo necháme dobře uschnout a teprve poté aplikujeme ETERNAL odstraňovač plísní. Povrch je třeba maximálně prosytit, aby přípravek co možná nejvíce pronikl do podkladu a zasáhl podhoubí. Kromě toho tak vytvoříme zásobu účinných látek, bránící novému napadení. Ošetřené místo doporučujeme opět vymalovat. Nejlépe přípravkem, na kterém plísně nikdy nevyrostou, vnitřní malířskou barvou ETERNAL IN steril.

O likvidaci plísní do hloubky jsme se zmínili již velmi podrobně. Co však dělat, pokud zdi neustále vlhnou? Najít příčinu je zcela zásadní.

Zdi jsou často mokré v důsledku srážení vzdušné vlhkosti na chladných površích stěn. Na typických místech jako jsou rohy místností, kouty, ostění oken, dveří apod. je účelné použít termoizolační barvu ETERNAL IN Thermo, která zvyšuje povrchovou teplotu zdí, tím zabraňuje jejich vlhnutí a vytváří prostředí, ve kterém se plísním nedaří nebo mají výrazně zhoršené podmínky ke svému růstu.

Autor: Austis

Následným použitím interiérové barvy ETERNAL IN steril vytvoříte povrch, který se sám desinfikuje. Na tomto povrchu plísně jednoduše nikdy nevyrostou. ETERNAL IN steril je speciální, zářivě bílá, omyvatelná, disperzní malířská barva, přinášející zcela nový rozměr v boji s biotickým napadením.

Autor: Austis

Jak to vlastně funguje?

Funguje na bázi iontoměniče. Buňky plísní jsou elektrostatickými silami přitahovány k nátěru. Po dosednutí buňky na povrch nátěru dochází k vychýlení iontů a mechanickému zeslabení buněčné stěny. Vlivem přirozeně vysokého vnitřního tlaku buňka v místě zeslabené stěny praská a umírá. Dochází k buněčné samodestrukci. Žádné jedy, žádná chemie.

Autor: Austis

Proč malovat barvou ETERNAL IN steril?

 • protiplísňový nátěr - účinkuje i na odolné typy plísní, bakterií, kvasinek
 • působí trvale, jeho funkčnost v čase neklesá
 • má samodesinfekční účinky
 • buňky si na něj nemohou vytvořit odolnost
 • je odolný, omyvatelný, paropropustný
 • ekologický produkt na trhu
 • preventivní nátěr stojí méně než odstraňování následků napadení


ETERNAL IN steril účinkuje i na rezistentní typy plísní a baktérií jako jsou Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Salmonella Enteritidis, Salmonella Typhimurium, Listeria monocytogenes, Candida albicans a řadu dalších, má trvalou účinnost, jeho funkčnost v čase neklesá. Neobsahuje žádné znečišťující či nebezpečné látky, neuvolňuje se do okolí, a proto ho směle můžeme zařadit mezi TOP ekologické produkty na trhu.

www.barvy-eternal.cz