Abychom se vyhnuli vysoké ceně, kterou bychom zaplatili za originál, pouštíme se do improvizací, nakupujeme nejlevnější díly a lacinými náhražkami nahrazujeme původní. V některých oblastech je naše pověstné nadání naprosto neškodné, jsou ale činnosti, u kterých bychom měli na své kutilství raději zapomenout. Jednou z nich je stavba komínu. Špatně postavený komín bývá častou příčinou požáru nebo úniku spalin. A důsledky mohou být fatální.

Každý komín musí mít dobrý tah.
Autor: Schiedel

Svépomocí ano, ale bez improvizace

O moderních komínových systémech se často mluví jako o "stavebnicích pro dospělé" a sestavit je skutečně zvládne i šikovný amatér. Pokud je člověk pečlivý a drží se montážního návodu, nic nebrání úspěchu. Dá se ale ušetřit na materiálu, nakoupit nejlevnější díly a sestavit zcela nový komín? Před tím právě odborníci varují. Výrobci dnes totiž prodávají tzv. "certifikovaná systémová řešení“, která se liší pláštěm, materiálem vložky, jejím průměrem či počtem průduchů. Na tyto ucelené systémy se pak vztahují i garance. Nahrazování dílčích komponentů levnými "no name" produkty je u všech renomovaných výrobců důvodem pro neposkytnutí potřebných garancí.

Revize komína je nutná i před uvedením do provozu.
Autor: Schiedel

Systémový komín přináší především záruky

Systémový komín je na rozdíl od individuálního sestavený s použitím vyzkoušených a ověřených kompatibilních dílů od jednoho výrobce, který tím přebírá odpovědnost za komín jako celek a jeho funkčnost. Zároveň výrobce poskytuje záruku za splnění předem deklarovaných vlastností. "Poskytované záruky k jednotlivým komínovým systémům musí být reálné, věrohodné a jasně definované. Musí být řečeno, kdo je nositelem záruky, na co se záruka konkrétně vztahuje a po jakou dobu platí," vysvětluje Ing. Libor Seidl ze Společenstva kominíku ČR. 

Kvalitní komínové systémy jsou dodávány „na klíč“ se všemi komponenty a materiály potřebnými pro jejich stavbu. Samozřejmostí je i dodávka veškerého příslušenství pro dokončení a kompletaci díla v odpovídající kvalitě a designu. Spolu s poskytovaným poradenstvím i technickým servisem je i toto třeba vzít do úvahy při porovnávání různých nabídek.

Prohlášení o vlastnostech

Na trhu je dnes hodně komínů, ale ne všechny splňují normami dané parametry, i když se tak na první pohled tváří a zákazníka především zaujmou nízkou cenou. Nezbytnou podmínkou pro prodej komína na trhu je „Prohlášení výrobce o vlastnostech“, kde jsou uvedeny všechny parametry systémového komínu z hlediska jeho funkce a použití. Prohlášení o vlastnostech vystavuje výrobce a tím také nese odpovědnost za údaje v něm obsažené.

Moderní komíny se dodávají na klíč a dokonce už mohou mít integrovanou krbovou vložku.
Autor: Schiedel Kingfire Parat

Vsaďte na kvalitní materiály a pokrokové technologie

Komín pořizujeme s perspektivou dlouhodobého užívání. Trendy ve vytápění vedou ke konstrukci úsporných spotřebičů, které vyvolávají nové požadavky na vlastnosti spalinové cesty. Dlouhodobou perspektivu zajistí pouze tomu odpovídající systémy a jejich součásti: tenkostěnné keramické vložky nebo komínové systémy vhodné pro energeticky efektivní domy. Ne každému výrobci se však daří držet krok se současnými směry ve stavebnictví. Sázkou na jistotu je lídr v oboru, společnost Schiedel. Byla to právě tato značka, která jako první přišla s extrémně odolnou komínovou vložkou z tenkostěnné keramiky, s vybranými komínovými technologiemi pro nízkoenergetické a či pasivní domy, ale i s dodáváním komínových stavebnic "na klíč".

Schiedel navrhuje i komínové systémy vhodné pro nízkoenergetické domy.
Autor: Schiedel

Jak vybrat správného výrobce

Komín je nejen stavební, ale také technologická část domu a je proto třeba věnovat jeho výběru zvýšenou pozornost. A čím se podle Ing. Seidla vyznačuje správný výrobce? Nabízí více typů komínových systémů z hlediska jejich konstrukce, technologie výstavby a použití. Je možno si proto vybrat tu nejlepší variantu pro daný objekt a spotřebič. Zabývá se vlastním vývojem a má vlastní zkušebny. Pomůže s výběrem systému a správným návrhem spalinové cesty včetně výpočtu potřebného průměru komína. A v neposlední řadě zajišťuje obchodní a technický servis na celém území ČR včetně poradenství přímo na místě. Nutno dodat, že komíny jsou natolik specifickým odvětvím, že v něm horko těžko naleznete dalšího výrobce, který by kvalitou a zmiňovanými předpoklady dokázal konkurovat Schiedelu.

Fotogalerie
9 fotografií