Je to jeden z nejznámějších psích triků vůbec: Zavelíte DEJ a pejsek vám podá packu tak jako to děláme my lidé. Pokud ho naučíte podávat tlapky střídavě, pak nejenže překvapíte vítaného, ale budete už splňovat jednu z podmínek postupových zkoušek z dogdancingu. V našem vidonávodu se dozvíte, jak svého pejska tento trik naučit.

Jak na to krok za krokem:

  1. Vybereme si jednu tlapku a s tou necháme psa pracovat. Jakýkoliv pohyb s druhou nohou neodměňujeme! Pokud se psem pracujeme pomocí shapingu, ukážeme mu ruku (kterou si také určíme) a čekáme než udělá nějaký pohyb se zvolenou nohou. Nemusí se dotknout naší ruky, kterou necháváme nízko, stačí i jen její nepatrné zvednutí. Když pes není na shaping zvyklý, jednoduše do dlaně schováme pamlsek a počkáme až ho začne dobývat tlapkou (u velkých plemen bych toto kvůli drápkům moc nedoporučovala a raději se zaměřila na první metodu).
  2. logo mazlíčkoviny 2
    Autor: Mazlíčkoviny.cz
  3. Psovi po malých krůčcích zvyšujeme kritéria – ruku zvedáme do konečné výšky a do dlaně již nedáváme pamlsek (ze začátku to můžeme předstírat).
  4. Když pes bezchybně a rychle zvedá zvolenou tlapku a dává ji k nám na ruku, můžeme začít přidávat povel (řekneme ho chvíli před tím než nastavíme ruku).
  5. Stejně naučíme psa podávat i druhou tlapku.
  6. Dbáme na to, aby pes povely rozlišoval. Neměl by si spojit, že na pravou ruku se dává levá packa – pokud to tak ovšem nechceme.
  7. Procvičujeme střídání nebo naopak zvedání jedné tlapky. Začneme na 2, pak 3 i 4 opakováních. Zároveň trénujeme i výdrž (prodlužujeme dobu, kdy je tlapka na ruce).
  8. Když pes umí dávat packy na ruce, naučíme ho podávat je i na nohy – zepředu i zezadu. Posadíme pejska před sebe, zvedneme nohu, na botu položíme ruku a řekneme povel. Po několika opakováních ruku na botu dávat nebudeme. Pes už má spojený povel s „něčím zvednutým“ (je mu jedno, jestli je to ruka nebo noha – dá packu na to, co vidí).

Video
Video se připravuje ...

Naučte v naší taneční škole svého pejska podávat packu - patří to přece k dobrému vychování... Mazlíčkoviny.cz

Stejně jako v 7. kroku naučíme psy dávat tlapku na náš zvednutý kotník zezadu.
Větší a střední psy můžeme naučit pokládat packu ještě na stehno – spouštěcí znak, že to nebude ruka ani noha, bude pokrčené koleno. Použijeme na to dlaň tak, jak je popsáno v 7. kroku.
Cvik procvičujeme v různých prostředích, měníme počet opakování jednoho cviku.

V některém z dalších dílů se zaměříme ještě na poněkud odlišný pozdrav v podobě  „mávání“ -  pes samostatně zvedá svoje přední nohy do výšky a nedotýká se psovoda.

Zdroj: Mazlíčkoviny.cz