Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Chcete psa? 3 rady, jak si zvíře vybrat podle způsobu života

/
 • Fotografie
  Fotografie (internal)
  9. srpna 2015 ● 06:00

  Pořekadlo "Jaký pán, takový pes!" zná asi každý. Ne vždy se jím lidé při výběru psa řídí, často se nechávají unést prvním dojmem. Každý malý pes přitom není "gaučák", stejně jako každý velký pes nutně nevyžaduje výběh a neustálou aktivitu. Na světě je přibližně 350 plemen psů, ale také nespočet krásných kříženců, takže si každý člověk jistě najde toho pravého přesně podle své povahy a životního stylu. Stačí se při výběru čtyřnohého společníka jen více zajímat. Správným výběrem psa totiž začíná spokojený život obou.

 • 1.

  Byt, nebo dům se zahradou?

  Při pořizování psa je důležitým hlediskem, zda pes bude celoročně hlavně v bytě, nebo venku ve výběhu. Například bernskému salašnickému psovi by kvůli huňaté srsti nebylo ve vyhřátém bytě moc příjemně. Naopak krátkosrstému psovi, jakým je třeba dobrman, nebude celoroční pobyt venku vyhovovat, pokud mu nezateplíte dostatečně boudu. Velikost psa při tom, zda má žít venku, nebo uvnitř, nehraje roli. I obří plemeno, jako je třeba německá doga, se hodí ke sdílení společného prostoru uvnitř domu nebo bytu. Naopak třeba čau-čau bude určitě šťastný celoročně na čerstvém vzduchu.

  Výhradně tedy neplatí, že velikost psa určuje, zda je vhodný do bytu, či ven. "Rozhodně však na velikosti záleží při výběru vhodného krmiva. Někteří výrobci dokonce své řady krmiv rovnou dělí podle velikosti plemene a uzpůsobují tomu také obsah jednotlivých složek. Jiné nároky na složení má totiž aktivní bígl a jiné obrovský bernardýn. Vyvážené krmivo pro velká plemena by například mělo zohledňovat kromě dalších faktorů i jejich zvýšenou zátěž na klouby," vysvětluje Lucie Applová, výživářská specialistka značky Fitmin.

  Autor: profimedia.cz
 • 2.

  Lenoch, nebo aktivní typ?

  Nedokážete si představit svůj život bez sportu, dobrodružství a aktivního odpočinku, nebo se raději uvelebíte v křesle s dobrou kávou, knihou či filmem? Oddaným parťákem při lenošení vám budou například čivava, mops nebo maltézský psík, rozhodně ale zapomeňte na polehávání ve společnosti jack russell teriéra či border kolie, kteří jsou bez své pravidelné dávky aktivního pohybu a nutnosti zabavení mysli nejrůznějšími úkoly a aktivitami nešťastní. Mezi velké fanoušky pohybu kromě loveckých plemen patří také většina teriérů, do kterých byste to zprvu možná neřekli.

  Samozřejmě záleží na charakteristice každého konkrétního psa, takže i takový labrador může být, a často se jím i stává, milovníkem "gaučování". Pokud je pejsek méně aktivní, často u něj dochází k přibývání na váze a z toho plynoucím zdravotním komplikacím např. se srdcem nebo klouby. Pokud pejskovi nemůžete zajistit více pohybu, než by potřeboval, věnujte alespoň větší pozornost tomu, co mu dáváte do misky. Myslete ale na to, že odebráním krmiva odebíráte tělu psa také potřebné vitaminy a minerály. Snížením množství žrádla může být pes ve stresu a cítit se nenasycený. Řešením je sáhnout po variantě krmiva light, kdy granule obsahují méně tuku a více vlákniny. Můžete tak psovi dopřát obvyklou dávku krmiva, ale s nižším obsahem energie.

  Autor: Shutterstock.com
 • 3.

  Štěňátko, nebo starší pes z útulku?

  Důležitým rozhodnutím před pořízením nového člena rodiny bývá také často výběr pejska z hlediska jeho věku a prostředí, z jakého pochází. Zvlášť pokud máte v rodině malé děti, bude rozumnější volbou vybrat si štěňátko z chovatelské stanice. Je to nepopsaný list, vychováte si ho k obrazu svému od začátku jeho života, a navíc "poroste" spolu s vašimi dětmi.

   

  Ne každý je však nadšený utírat co chvilku loužičku, častěji denně štěněti připravovat krmivo, nebo venčit několikrát za noc. Pokud již máte nějaké zkušenosti s výchovou psa a rádi byste nějakému čtyřnožci vytvořili příjemný život, je určitě dobrou volbou vybrat si odrostlejšího pejska v útulku, kterému můžete věnovat svou trpělivost a toleranci k případným chybám v jeho povaze a vrátit ztracenou důvěru v člověka. Adoptovaní pejsci bývají velmi vděční a fixovaní na své majitele. V útulku vám rádi s výběrem konkrétního pejska k osvojení pomohou a poradí, jak si vybrat kamaráda ke spokojenosti celé rodiny.

  Autor: profimedia.cz

Přidat názor
Počet komentářů: 1

bb88: Jaká náhoda. To je můj pes. Fotku mi uloupili.

(29. 06. 2020 11:45)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy