Obecné představě záchranářského psa odpovídá německý ovčák, skutečnost je taková, že plemeno nehraje při výběru psa pro záchranářský výcvik zásadní roli. Mnohem důležitější je jeho chuť do práce, temperament a v neposlední řadě jeho vztah k cvičiteli. Vztah naplněný důvěrou mezi psem s psovodem je velmi důležitý.

Už od štěněte se vyžaduje absolutní vyrovnanost, pes nesmí být bázlivý nebo naopak agresivní. Zvuky jako výstřel, stavební stroje nebo motorová pila, které zvířata obvykle děsí, nechávají psa záchranáře klidným.

Na takto specializované psy jsou kladené obrovské nároky ohledně jejich fyzické kondice. Jen psychická výbava nestačí, tito psi mají fyzičku srovnatelnou s lidskými vrcholovými sportovci,“ dodává Lucia Repová z Royal Canin.

Další důležitým faktorem při výběru budoucího záchranáře je jeho velikost. Psovod musí svého psa unést, bude jej v budoucnu, vysazovat, zvedat a předávat. K záchranářskému výcviku jsou ale nevhodná extrémně velká nebo malá plemena.

Autor: Royal Canin

Pokud tyto požadavky splňuje váš čtyřnohý parťák, psa hrdinu můžete vycvičit i vy.

„Není ani takový problém vycvičit psa, jako naučit psovoda zacházet a správně pracovat se psem“

Těžko na cvičišti…

Abyste společně se psem vytvořili profesionální tým, na výcvik si vyhraďte až dvě hodiny denně. První dovednost nad standardní výcvik, kterou bude muset pes zvládnout, je štěkání na povel, tím ale trénink pouze ve dvou končí. „Záchranářský výcvik se neobejde bez kvalitního figuranta. Ten je důležitý, aby ve cvičeném psu vzbudil maximální motivaci a v pravý okamžik psa správně odměnil. Zjednodušeně řečeno, výcvik záchranných psů je jako hra na schovávanou.“ uvádí Martin Brandner ze Sar-dog.cz, školy pro výcvik psů a psovodů.

Věděli jste, že:

Stopařský pes potřebuje k hledání osobní napachovanou věc hledaného, neboť hledá konkrétní osobu, zatímco pes záchranář hledá jakoukoli osobu, potřebující pomoc.

Záchranářský pes se v průběhu výcviku připravuje také na extrémní podmínky, se kterými se během výkonu svého povolání může setkat. Na cvičišti pro záchranné psi narazíte na houpačku, žebřík, pohyblivou lávku i tunel. Tyto speciální „atrakce“ mají za úkol připravit psa na nezvyklé situace, kdy bude muset překovávat nečekané překážky. Pes se učí i skokům do dálky a také chodit ve speciálních botičkách – to, aby si nerozedřel tlapky o případné střepy. Tréninková hledání také probíhají ve skutečných zbořených objektech.

Velký výdej energie vyžaduje i její příjem

Záchranářské akce leckdy trvají několik hodin a od psů tak vyžadují maximální nasazení a vynikající fyzickou kondici. „Takto vytížení psi potřebují speciální krmivo s nadprůměrným

obsahem živin, proteinů a vlákniny. Je nutné vybrat krmení s vhodným obsahem mastných kyselin a sacharidů pro dodání energie při extrémní námaze. Za služby, jež nám takto trénovaní a namáhaní psi poskytují, je kvalitní strava základním a nezbytným druhem odměny,“vysvětluje Lucia Repová z Royal Canin.

Věděli jste, že:

Výcvik záchranářského psa trvá celý jeho život a na vrcholovou úroveň ho lze vycvičit po 2-4 letech?

I psi se mohou specializovat

Záchranářští psy mohou skládat celou řadu zkoušek, které jsou jakýmsi ukazatelem vycvičenosti/ připravenosti psa. I mezi psy najdeme specialisty. Tak jako mezi lidmi i mezi psy platí, pokud chci být v něčem nejlepší, je třeba se specializovat.

Záchranářské disciplíny:

• Plošné vyhledávání – vyhledávání ztracených osob v terénu (lesy, louky, jeskyně, rokle apod.)

• Sutinové vyhledávání – vyhledávání a lokace osob zasypaných např. pod troskami zbořených objektů

• Záchranné stopování

• Lavinové vyhledávání – vyhledávání osob zasypaných sněhovou lavinou

• Vodní práce - vyhledávání utonulých, záchrana tonoucího, aporty, přitažení lodě

• Záchrana z ledu – pomoc osobě, která se propadla ledem

 

Autor: Royal Canin

O jeden z nejsilnějších příběhů ze své praxe se podělil Martin se školy Sar-Dog.cz a spoluorganizátor akce Search Patrol:

Noční pátrání po tříletém klukovi

V listopadu roku 2010 několik málo dní po mediálně známém pátrání po Aničce z Prahy jsem byl v noci v cca 23:00 povolán na pomoc při pátrání po pohřešovaném tříletém chlapci v severočeském Hrádku nad Nisou.

Okamžitě jsme se sbalili a s tehdy 6-ti letou labradorskou Bárou, která měla platný atest MV plošného vyhledávání. Po překonání 230 km vzdálenosti jsme byli na místě jednu hodinu po půlnoci, kde již zasahovali záchranné kynologické týmy  SDH Hejnice.  Velitel kynologů mně vysvětli momentální situaci a my se s Bárou připojili k pátrajícím týmům. Prohledávali jsme široké okolí chlapcova bydliště. Prohledávali jsme louky, lesy, opuštěné továrny až do rozednění. Při prohledávání již nefunkční továrny se začala Bára na jednom místě podivně chovat. Okamžitě jsem měl před očima mého syna, kterému tou dobou byly shodou okolností také tři roky.  Při hledání malých dětí se vám hlavou honí všelicos. Bára po chvilce místo přestala řešit a my se mohli přesunout dále.

Ráno se začali sjíždět další psovodi: Městská policie Praha, Horská služba, SZBK, a také mantraileři (speciální stopaři) a také Vodní záchranná služba.

Během dopoledne pokračovalo rozsáhlé pátrání, během jehož byla nalezena jedna chlapcova bota nedaleko jeho domova.  Jelikož nedaleko jejich domu protéká Lužická Nisa, bylo pátrání zaměřeno právě na prohledávání této řeky.

Záchranní psi začali být převelováni ze vzdálených terénů k řece, aby prověřili břehy a řeku, když v ten okamžik Vodní záchranná služba objevila chlapcovo bezvládné tělo ve vodě přikryté dřevěnou deskou.

I když hledanou osobu psi nenašli, odvedli obrovský kus práce. Díky nim jsme mohli prohlásit: „V přidělených prohledávaných terénech se pohřešovaná osoba nenachází.“

Autor: Royal Canin

Více o činnosti Sar-Dog.Cz, průběhu mezinárodního setkání psovodů záchranných psů a extrémního závodu Search Patrol 2015 a Horské záchranné služby se můžete dozvědět
13. října na Karlově náměstí od 14:00 do 18:00. Zkušení trenéři představí své psi a názorně předvedou ukázky výcviku. Zapojit do výcviku se budete moci i vy se svým čtyřnohým miláčkem, stejně jako vyhrát ceny od pořadatelů akce a velkých podporovatelů záchranářských psů – společnosti Royal Canin.

Fotogalerie
4 fotografie