Dobrý den, máme možnost hnojit čerstvým koňským hnojem - můžete nám prosím říci, jaký je rozdíl mezi umělými hnojivy a tímto přírodním "produktem"? Postačí koňský hnůj dodat rostlinám všechny potřebné živiny pro nadcházející sezonu růstu a kvetení? Děkuji.(Katka)

Dobrý den, Katko, určitě nedoporučujeme hnojit čerstvým koňským hnojem, mohl by rostliny popálit. Je potřeba ho nechat uležet, například přidáním do kompostu, kde nám navíc pomůže mineralizovat hůře rozpustné zbytky (kůru či štěpky).

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe zbavit mechu v trávníku? Máme s tím opakovaně problém už několik let. Moc děkuji za radu.(Michaela)

Dobrý den všem, tato otázka se zde často opakuje. Příčinu mechu v trávě můžeme najít v PH půdy. Mechu se nejlépe daří v kyselých a zastíněných plochách. Mech odstraňujeme chemicky a mechanicky, doporučujeme kombinaci obou způsobů. Na jaře posypeme trávník speciálními přípravky, které hubí mech a upravují PH. Poté je důležité trávník provzdušnit, ať už hráběmi či vertikutátorem, a vyhrabaný mech z trávníku odstranit. Podle potřeby dosejeme řídké plochy novým semenem. Nakonec použijeme trávníková hnojiva.

Dobrý den, mám na chalupě prudkou stráň a je nesnadné ji udržovat. Mohu ji sekat pouze v sedě srpem. Čím bzch ji mohla osadit, aby byla pokud možno bezúdržbová a netrvalo to moc dlouho, než zaroste. Bude potřeba ji celou přerýt ? Děkuji (Ivana)

Pěkný den, paní Ivano, vše je možné, záleží na tom, jak prudký svah máte a na jakou světovou stranu je situován. Doporučuji použít půdopokryvné rostliny, například skalník nebo konifery, případně rostliny, které se používají jako náhrada trávníku- břečťan, pachysandra, barvínek a tak podobně. Při opravdu příkrém sklonu můžeme použít zpevňovací rohož, která je k dostání ve specializovaných obchodech. Zrytím se zbavíte plevelu a nežádoucí zeleně, proto bychom ho doporučovali, je-li to technicky možné.

Dobrý den, dostali jsme do nájmu zahrádku cca 200 metrů čtverečních, která však ležela 3 roky ladem. Aktuálně je na povrchu nekvalitní tráva a náletové dřeviny. Rádi bychom ji v co nejkratší době efektivně a na moc draze zrenovovali hlavně jako zónu oddychu, tedy na grilování, a pěstování bylinek a pár rajských. Jaký navrhujete postup? Děkuji za odpověď.(Petr Sýkora)

Pane Sýkoro, děkujeme za dotaz. Navrhujeme v zásadě dvě řešení - použití chemie, čili totálního herbicidu, kterým nežádoucí zeleň postříkáme. Po 14 dnech můžeme připravit půdu pro vysetí nového trávníku – zrýt a uhrabat. V případě, že nechcete použít chemii, doporučujeme plochu na krátko posekat, poté postupujeme stejně, tedy zryjeme a uhrabeme. Po zasetí trávníku je nutné myslet na pravidelnou zálivku a také na doplňování hnojiv, aby byl trávník vitální a hustý. Do záhonu na zeleninu a bylinky použijeme pro vylepšení půdy speciální substrát a dlouhodobé hnojivo.

Dobrý den, má otázka se netýká přímo zahrady, ale spíše domácího pěstování rostlin a bylinek. Opravdu několikrát jsem zkoušela pěstovat různé bylinky a také rajčata na balkoně, řídila jsem se návody, co jsem našla na internetu, ale nikdy! mi nevyrostlo nic :) ani petržel, ani bazalka.. opravdu nic. Můžete mi poradit, čím začít? nějaké jednoduché rostliny, které nejsou tak náročné na údržbu (vyrostla mki jen řeřicha:))(Soňa Kim)

Dobrý den, paní Kim, je nám líto, že se Vám nedaří pěstovat bylinky. Naše doporučení pro zlepšení pěstitelských úspěchů je v první řadě zakoupení rostlin ve specializovaných prodejnách, které jsou určené pro další pěstování. Vyzkoušejte například mátu nebo oregano. Zkuste si je zakoupit jako sazeničky, přesaďte je do větší nádoby, použijte speciální substrát na bylinky a zalévejte podle potřeby. Myslete na to, že přebytek vody škodí. Co se týká rajčat, tak potřebují opravdu slunné stanoviště a nádobu minimálně 10 litrů. Ven se mohou dát až po „zmrzlých“ (po 15. květnu), protože jsou teplomilné. Přejeme hodně pěstitelských úspěchů!

Chat byl již ukončen, celý jej naleznete zde. Nestihli jste se zeptat na to, co vás zajímá o pěstování rostlin? Nevadí. V kterémkoliv Hornbachu vám odborníci z oddělení Zahrada poradí právě s vaším projektem.