Proč tak brzo, když se na záhon dostanou až za pár měsíců? Voskovky rostou pomalu a mají dlouhou vegetační dobu. Semínka zasaďte do misek na povrch substrátu. Dejte na světlé stanoviště, kde se bude teplota pohybovat kolem 20 °C. Nejlepší je okenní parapet. Misky překryjte ustřiženou plastovou lahví, případně fólií, aby se vám podařilo udržovat stálou teplotu i vlhkost. Semena vyklíčí zhruba za 2 týdny od výsevu. Po vyklíčení rostliny důkladně větrejte tak, že během dne na několik hodin částečně odkryjte sklo nebo fólii.

Krásné begónie si levně vypěstujete doma.
Krásné begónie si levně vypěstujete doma.
Autor: Shutterstock.com
Hlavní je světlo

Begónie ze všeho nejvíc potřebují světlo. Když je ho v zimě málo, nebo máte okno na tmavou stranu, zkuste raději přisvětlovat zářivkou. Zalévejte opatrně. Když rostlinky povyrostou, přepichují se. Poprvé v březnu, kdy jsou vysoké asi 1 cm, a to mělce do truhlíků. A podruhé pak v dubnu, vždy po 1 rostlině do květináčků. Ven je sázejte ve druhé polovině května.

Pozor na choroby

Mezi nejčastější choroby, které begónie napadají v květináčích a na záhonech, patří padlí, které vytváří bílé moučnaté povlaky na listech. Dobrou prevencí je řídká výsadba.  Ze škůdců je velmi nebezpečný lalokonosec rýhovaný.