Stejným způsobem se o výsadbu na další rok staraly už naše babičky, pro které nebylo takovou samozřejmostí koupit každé jaro spoustu sáčků s nejrůznějšími odrůdami. Dobře věděly, že se musejí postarat samy, a tak si kromě letniček, bylinek a zeleniny namnožily i některé trvalky.

Velmi dobře se ze sebraných semen rozmnožuje afrikán.
Velmi dobře se ze sebraných semen rozmnožuje afrikán.
Autor: Shutterstock.com
Letničky a trvalky

Nejčastěji se sbírají dozrálá květenství, jako například u afrikánů. Počkejte si na teplý slunný den. Pravý čas je ve chvíli, kdy jdou semena volně vysypat ze semeníku. Po sběru je všechny vysypte a rozložte na suchém místě, kam nesvítí slunce, aby uschla. Pak je proberte a nedozrálá nebo poškozená vyřaďte. Dobře usušená a pak uskladněná semena si bez problémů udrží klíčivost do dalšího roku. Co všechno si můžete namnožit: afrikán, slunečnici, nestařec, černuchu, slézovec, měsíček zahradní, hvozdíky bradaté.  

Popínavky

Samostatnou kapitolou jsou pnoucí letničky, které každoročně zkrášlí nejen zahrady, ale i balkony a terasy. Semen mají spoustu, takže některé další kvetení na záhonech dokonce vyřeší za vás. Třeba plot obtočený Povíjnicí nachovou nebo svlačcem bude obkvétat i příští rok. Semena tam vpadnou a další rok vyklíčí a vyrostou z nich nové květiny.  Naopak Hrachor vonný by měl být další rok na jiném místě, takže si jeho semena raději seberte.

Sebraná semena vám ušetří dost peněz.
Sebraná semena vám ušetří dost peněz.
Autor: Shutterstock.com
Zelenina na další sezonu

Zkuste štěstí s rajčaty, okurkami, tykvemi, paprikou nebo melouny a fazolemi. K semenům se dostanete tak, že rozkrojíte zdravý a dobře uzrálý plod a vydlabete je. Pak je dejte do vody a nechte pár dní vykvasit, aby dužina změkla a šla od semen dobře oddělit. Propláchněte je, očistěte a dejte uschnout na suché a temné místo. Keříčkové nebo pnoucí fazole na příští rok získáte ze suchých, ještě neprasklých lusků.

Kam s nimi

Když semena proschnou, je potřeba je někde dobře uskladnit. Nejlepším řešením jsou malé papírové sáčky. Další možností jsou uzavíratelné skleněné dózy. Jenže v těch mají živá semena málo kyslíku. Nezapomeňte si každou rostlinku dobře označit. I když si myslíte, že máte paměť jako slon, neriskujte, že příští jaro budete sázet naslepo. Kromě názvu rostliny si poznamenejte i datum sběru. Počítejte s tím, že semena si klíčivost udrží tak rok. Sklizená a uskladněná semena květin i zeleniny dejte na suché místo a čas od času je zkontrolujte, jestli neplesniví a nenapadli je škůdci.

Jak sbírat semena

*Sbírejte je jen ze zdravých rostlin, které nenapadli škůdci ani choroby.
*Semena musí být zralá, jinak nebudou později klíčit. Poznáte to podle zaschlého stonku rostliny.
*Pro sběr se hodí slunečný a suchý den.
*Před uskladněním semena očistěte.
*Po sběru nechte semena oschnout na temném, chladném a suchém místě.