Květen na zahradě: Vysaďte rajčata a začněte bojovat s mšicemi!
-
Pro slunná místa jsou skvělou volbou pivoňky, které na jednom místě vydrží dlouhá léta.
Květen je pro všechny zahrádkáře nejdůležitějším měsícem v roce. Právě v máji se totiž začíná rozhodovat o tom, jakou budete mít v létě a na podzim úrodu. Připravili jsme proto seznam věcí, na které byste tenhle měsíc neměli zapomenout.
- 1.
Vyjednoťte přebytečné rostliny
.Autor: Shutterstock - 2.
Otužujte letničky
V březnu je čas založit nové záhony, případně vyměnit na nich jednotlivé plodiny. Když na stejném místě pěstujete jednu rostlinu více let, tak méně a méně plodí.Autor: Shutterstock.com - 3.
Vytrhávejte plevel
Ostraňování pleveleAutor: Profimedia - 4.
Sklízejte první zeleninu
MrkevAutor: profimedia.cz - 5.
Nesnažte se vymýtit kopřivy
Z čerstvě natrhaných kopřiv můžete připravit obklad, nálev či olej proti vypadávání vlasů.Autor: Profimedia.cz - 6.
Chraňte třešně
Třešně a višně jsou nyní v plném květu v Nové Dědině na Kroměřížsku. Někde však již odkvétají.Autor: Blesk – Slávka Červená - 7.
Vysazujte ven rajčata
Sazenice rajčat už můžete začít sázet na záhony.Autor: Shutterstock.com - 8.
Vysejte okurky, cukety a tykve
Zavařit okurky není žádná věda. Nebojte se toho a zpracujte svoji sklizeň.Autor: Profimedia.czTento měsíc přichází řada na cukety, okurky nakládačky, polní salátovky, plazivé tykve a keříčkovitě rostoucí cukety a patisony. V teplejších polohách je můžete přímo vysít na venkovní záhon nebo sáhnout po předpěstovaných sazenicích. Odborníci doporučují předpěstované rostliny, budete mít větší sklizeň a předejdete plísni okurkové i padlí u tykví.
- 9.
Vsaďte na textilii
Sezóna zavařování je tady!Autor: wikipedia.orgDalší tip pro výsev okurek je mulčovací textilie. Vystříhejte do ní otvory pro budoucí vzešlé rostliny a uvidíte, jak dobře se okurkám povede. Díky textilii nebudete mít na záhoně plevel, zabrání také výparu vody a pohltí sluneční paprsky a zeminu prohřeje.
- 10.
Zkuste roubované okurky
Okurky jsou zdravé a chutnéAutor: profimedia.cz - 11.
Bojujte proti mšicím
Proti škůdcům je potřeba zakročit včas.Autor: Shutterstock.comEkologicky čistou alternativou chemického boje proti mšicím je mléko. Namíchejte stejné množství nízkotučného mléka a vody a roztokem postříkejte koruny stromů. Ošetření provádějte několikrát v rozmezí několika dní. Mléko zabraňuje mšicím v dýchání, a hubí je tak.