4 kroky, jak založit kvalitní kompost. Zužitkujete zbytky z kuchyně!
-
Proč za kompost utrácet vysoké částky v zahradnictví, když si tento cenný materiál můžete vyrobit sami a ještě přitom zužitkovat i spoustu odpadu z kuchyně.
Kam se zbytky sklizené zeleniny, uschlými květinami, s posečenou trávou i opadaným listím? Založte si na zahradě kompost, ve kterém navíc uplatníte až 30 % zbytků, které vám zůstaly při vaření v kuchyni. Kvalitní humus je pro dobrého zahrádkáře hotový poklad. Proč za něj ale utrácet vysoké částky v zahradnictví, když si tento cenný materiál můžete vyrobit sami? Poradíme vám, jak na to.
- Najděte na zahradě spíše stinné místo. Zrající kompost potřebuje vlhkost a na přímém sluníčku by zbytečně vysychal. Nebudujte ho ani blízko místa, kde se často pohybujete. Tlející hmota kvasí a zrovna dvakrát nevoní.1.
Kde kompost založit?
Na vybraném místě nejprve odstraňte drny. Pozor na nejčastější chybu, které se laici při zakládání kompostu dopouštějí: na dno kompostu nedávejte nic, co by bránilo přístupu drobných živočichů! Jsou to právě mikroorganismy (žížaly a brouci), které budou hmotu zpracovávat a přeměňovat v humus.
Autor: Shutterstock.com - 2.
Čím začít?
Rozhodně dno nedlážděte nebo na ně nedávejte igelit či jiný nepropustný materiál. Do spodní části budoucího kompostu naopak patří nalámané větvičky, štěpky z drtiče větví, sláma, stonky květin. Kompost prostě musí dýchat!
Pak už můžete střídat vrstvy. Prokládejte vlhké suchým, "zelené hnědým" (dusíkaté s dřevnatým) a porézní materiál tím hutným. Zelené rostlinné zbytky (tráva, listy ze zeleniny atd.) prosypávejte hašeným vápnem. Jednou až dvakrát je také třeba v době zrání kompost překopat, nezapomeňte ho také prolévat vodou.
Autor: Mountfield.cz - 3.
Co do kompostu patří a co ne?
Patří tam:- ovocné a zeleninové odpady
- kávové a čajové zbytky
- slupky (kůra citrusových plodů, ale jen v malém množství!)
- hnědá lepenka a novinový papír – v malém množství – papírové ručníky
- vaječné skořápky
- trus malých zvířat (ale ne psí a kočičí)
- listí, drnové řezy
- uvadlé květiny, seno, posečená tráva
- nalámané nebo rozdrcené zahradní odpady, kůra, piliny
Co nekompostovat:
- kosti, zbytky a odřezky z masa
- omáčky, tuky, majonézy
- cigaretový popel a nedopalky
- obsah pytlíků z domácích vysavačů
- časopisy
- oddenkový plevel (např. svlačec, bršlice kozí noha, pýr...)
- nemocné rostliny a chemicky ošetřené materiály
- plasty, kov, sklo, kameny
- nať z brambor
- do kompostu rozhodně nepatří žhavý popel a lehce hořlavé materiály
- 4.
Jak kompostování urychlit?
Kompost se promění v humus přibližně za půl roku, zkušení zahrádkáři si ale raději počkají i rok, kdy je nejkvalitnější. Všechno můžete urychlit, pokud si pořídíte plastový kompostér. Ten navíc bude na zahradě působit mnohem méně rušivě.
Můžete si sestavit kompostovací silo, lepší volbou je ale speciální kompostér vybavený průduchy, větracím systémem a spodními dvířky pro snadné vybírání hotového humusu. V hobbymarketech nabízejí široký výběr nejrůznějších velikostí a tvarů, takže si určitě vyberete.
Nejlepší je zvolit kompostér z černého plastu. Ten totiž více přitahuje sluneční svit. V kompostéru je potom také vyšší teplota, která urychluje zrání humusu. Zajímejte se ale také o to, z jakého materiálu je kompostér vyroben, abyste na jaře nebyli nemile překvapeni, že vám plast popraskal. Optimální je HDPE, což je vysokohustotní polyetylen, který je na rozdíl od běžných plastů mrazuvzdorný.
Autor: Mountfield.cz