Postřikovač je nepostradatelným pomocníkem každého zahrádkáře a pěstitele. Výrazně ulehčuje pravidelnou péči o rostliny na zahradě, v sadu i ve sklenících. Usnadní aplikaci hnojiv i ochranných prostředků, aby vaše rostliny nestrádaly a dobře rostly. Některé druhy se pak dokonce dají využít i k deratizaci obytných a sklepních prostor.
Vyvarujte se ale unáhlené koupě. Důležité je vybrat si takový, který bude splňovat všechny vaše požadavky. Zapamatujte si ale, že pokud například tlakovací postřikovač koupíte v akci v některém klasických supermarketů za stovku či dvě, musíte počítat s tím, že vám nebude pořádně fungovat a pravděpodobně „odejde“ už po pár minutách. Kvalitní nástroje najdete jen u prověřených prodejců zahradní techniky, kde vám také ochotně poradí.
Zahradní mechanické postřikovače
V nabídce prodejců naleznete různé druhy postřikovačů ručních, ramenních i zádových, a to o objemu od cca 1 litru až po 18 litrů. K těmto postřikovačům si můžete vybrat také různé nástavce s tryskami, které slouží k ještě efektivnějšímu rozstřiku aplikované látky.
Správný prodejce vám k postřikovačům nabídne i příslušenství. Pořídit si tak můžete například sadu trysek, teleskopický nástavec pro pohodlnější práci, elektrickou hlavu, díky které nebudete muset vytvářet tlak pumpováním nebo zvon na plevel.
Automatické (elektrické) postřikovače
Výhodou těchto nástrojů je, že při postřiku nemusíte vytvářet tlak namáhavým pumpováním. Fungují totiž díky akumulátorové baterii. Elektrickou hlavici stačí jen zapnout a baterie vytvoří potřebný tlak za vás. Součástí balení je samozřejmě dobíjecí adaptér.
Prvotřídními materiály a inovativními technologiemi jsou známé například výrobky světově známého španělského výrobce Goizpe. Uživatelé oceňují třeba regulační tlakový ventil. Ten zajistí konstantní proud, a to i když se tlak v nádobě mění.
Zahradní motorové postřikovače
Pokud potřebujete pravidelně ošetřovat větší plochy, je pro vás motorový postřikovač tou pravou volbou. Mají výkonné spalovací motory a zvládnou aplikovat velké množství hnojiv nebo ochranných prostředků. Ocení je všichni, kdo se starají o rozlehlé zahrady, sady, vinohrady nebo o údržbu komunální zeleně. Často bývají také používány k deratizaci obytných a sklepních prostor – například po záplavách.