Levanduli si můžete usušit prakticky ve kterékoli fázi během období květu, ale pokud si chcete uvázat pěkné dekorativní svazečky, je dobré ji nařezat, ještě než úplně rozkvete. Stonky tedy seřezáváme v době, kdy je přibližně polovina květů v klásku otevřená. Vybírejte ty pevnější a tlustší stonky, které očistěte od spodních lístků.

Vezměte si pár stonků do ruky a další přikládejte šikmo přes sebe do spirály. Vznikne vám tak pěkně složený svazeček s bohatou korunou. Když máme svazek velký podle libosti, stačí jen převázat provázkem a sušit na stinném místě hlavou dolů. Myslete na to, že stonky budou sušením ztrácet na objemu a provázek bude potřeba po usušení dotáhnout.  

Video
délka: 01:49.48

Levandule: Voňavá bylinka pro klidný spánek Adam Balažovič

Pokud ji ostříháte ve chvíli, kdy už je moc nakvetlá, tak vám konce kvítků po uschnutí nepěkně zhnědnou. I tak levandule nepřijde o vonné silice, ale je lepší nastříhat ji na kousky do vonných sáčků. Ty si pak vyvěste nejlépe do ložnice, protože má uklidňující a harmonizující účinky na tělo i duši, napomáhá sladkému spánku. Je to oblíbená bylinka pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také pro své léčivé účiny i schopnosti odpuzovat hmyz.

Jestli jste si na Levanduli v českém prostředí ještě netroufli, můžete s klidem napravit.  Aby se jí dobře dařilo, stačí jí sušší a slunné stanoviště. Je to vytrvalý polokeř dorůstající při kvetení až do výšky 80 cm. Kvete od června do srpna. V České republice dokonce v teplých místech zplaňuje.