Dokonalý kompost? Víme, jak vyrobit přírodní hnojivo na zahradu
-
Pořídili jste si na zahradu kompost, abyste svým rostlinám dodali to nejkvalitnější hnojivo? Ale něco se zvrtlo a pracně nakupená halda v koutě zahrady je cítit na sto honů? Pro založení kompostu je hned několik dobrých důvodů. Zbavíte se bioodpadů produkovaných v domácnosti i zahradního odpadu. Ze zbytků, které by jinak zabíraly místo v popelnici, vyrobíte kvalitní a přitom levné hnojivo. Ale co když je něco špatně? Známe nejčastější obtíže a víme, jak je řešit.
- 1.
Netleje, ale hnije
Jakkoli vypadá kompostování jako hračka, je to tak trochu věda. Rozhodně neplatí, že si vymezíte místo a na něj bez ladu a skladu sypete další a další odpad a zbytky. Pak se vám totiž lehko může stát, že kompost začne vypadat jako bláto a bude značně zapáchat. V čem je chyba? Netleje, ale hnije! Jaký je v tom rozdíl? Velký. Hnití je rozklad organických látek bez přístupu kyslíku, zatímco tlení je rozklad s kyslíkem.
Co pomůže: Pomozte kompostu přidáním větví, listí a pilin. Také ho dobře provzdušněte při přehazování. Každé obracení zvýší aktivitu bakterií, takže rozklad probíhá rychleji. Neměl by být vystaven přímému slunci, větru a dešti. Vhodný je polostín a malá stříška.
- 2.
Zbytečně se vysušuje
Především v teplých dnech se v kompostu zvyšuje teplota a dochází k jeho nadměrnému vysušování. A čím je nižší vlhkost, tím je pomalejší rozklad. Poznáte to podle šedavého povlaku a houbového zápachu.
Co pomůže: Místo by nemělo být na přímém slunci.
Přidejte vodu nebo čerstvý zelený materiál, třeba posekanou trávu a kompost prohrábněte. - 3.
Je přemokřený
O tom, že je kompost příliš vlhký, vás bude v první řadě informovat nepříjemný zápach. Může za to nedostatek vzduchu ve hmotě. Příčinou bude buď přidání velkého množství vlhkého materiálu, jako jsou zeleninové zbytky, nebo deštivé počasí.
Co pomůže: Kompost přehoďte a přidejte suchý hrubý nebo savý materiál, jako jsou třeba sláma nebo piliny. Při silných deštích se problému vyhnete, když dáte nad kompost stříšku nebo ho přikryjete kompostovací textilií.
- 4.
Prosakuje voda
Další nepříjemností, která vás může potkat, je průsak vody do okolí.
Nejenže tak mizí důležité živiny, ale v ohrožení jsou i podzemní a povrchové vody, které můžou být kontaminované.Co pomůže: Chraňte kompost před nadměrným přemokřením a deštěm, nejlépe stříškou. Kompost zřizujte v bezpečné vzdálenosti od studny.
- 5.
Co nekompostovat a co ano?
Co do kompostu nepatří?
- kosti a zbytky masa
- omáčky, tuky, majonézy
- cigaretový popel a nedopalky
- obsah pytlíků z domácích vysavačů
- časopisy
- oddenkový plevel (svlačec, bršlice kozí noha, pýr)
- nemocné rostliny a chemicky ošetřené materiály
- plasty, kov, sklo, kameny
- nať z brambor
- žhavý popel a hořlavé materiály
Co do něj naopak patří?
- ovocné a zeleninové odpady
- kávové a čajové zbytky
- slupky (kůra citrusových plodů jen v malém množství)
- hnědá lepenka a novinový papír – v malém množství, papírové ručníky
- vaječné skořápky
- trus malých zvířat
- listí, drnové řezy
- uvadlé květiny, seno, posekaná tráva
- nalámané nebo rozdrcené zahradní odpady, kůra, piliny