K nezbytné výbavě každého bazénu samozřejmě patří písková filtrace. „Základním pravidlem je, abychom během sezóny nechali denně celý objem bazénu přefiltrovat. Proto je důležité mít filtrační jednotku s odpovídajícím výkonem. Například k nadzemnímu bazénu s objemem 9 000 litrů volíme filtraci s výkonem 4 m3/ hod,“ upozorňuje bazénový specialista Lukáš Toula z Mountfieldu.
Síťky a vysavače
Přesto se ale nevyhneme tomu, abychom z hladiny bazénu lovili drobné mechanické nečistoty, které nezachytí do filtrační jednotky tzv. skimmer. Drobné nečistoty v podobě utonulého hmyzu, listí a podobně, pohodlně vylovíme pomocí speciálních bazénových sítěk na dlouhých rukojetích.
Nečistoty, které se usazují na dně bazénu, spolehlivě odstraníme pomocí bazénových vysavačů. Na výběr jsou poloautomatické i zcela automatické modely.
Vodu ochrání plachta, její kvalitu zajistí chemie…
Každý majitel bazénu by měl mít také krycí plachtu, která ochraňuje vodu před zbytečným znečištěním třeba listím, prachem atp. Podle Lukáše Touly z Mountfieldu snižuje zakrývání bazénu plachtou spotřebu bazénové chemie a tím i naši kapsu. Mimochodem, co se týče bazénové chemie, odborníci výslovně radí používat jen značkovou a speciálně určenou pro péči o bazénovou vodu. Nejspolehlivější a proto i nejpoužívanější jsou přípravky Azuro.
A ještě jeden tip: Vedle zmíněné krycí plachty je dobré používat také plachtu solární, která pro změnu účinně absorbuje sluneční teplo a bazénovou vodu udržuje teplejší i tím, že zamezuje jejímu rychlejšímu chladnutí. Praktickým doplňkem pro usnadnění manipulace je naviják solární plachty, který je k mání v přenosném, pojízdném i pevném provedení.
… a ohřejí panely nebo čerpadlo
Pokud se rádi koupete v hodně teplé vodě, vybavte svůj bazén solárním ohřevem. Nebo ještě lépe tepelným čerpadlem. Díky tomu se budete příjemně teplou vodu užívat až 6 respektive 7 měsíců v roce.
Plavete na vytrvalost?
Rádi si také zaplavete na dlouhé trati? A myslíte, že kvůli tomu je potřeba opustit bazén a jet někam k rybníku nebo řece? Omyl. Stačí si pořídit plavecký protiproud. Dá se jednoduše instalovat ke každému zapuštěnému bazénu i k bazénům nadzemním s pevnou konstrukcí. „Díky síle proudu, kterou toto zařízení umí vyvinout (až 100 m3/hod) si rekreačně i sportovně zaplavete i v menším bazénu,“ uzavírá Lukáš Toula z Mountfieldu.