Přinášíme vám pár tipů, jak si přípravu palivového dřeva zjednodušit. Možností zpracování dřeva je spousta. Od klasické ruční pily, sekery, až po výkonné pomocníky, s nimiž si práci zpříjemníte a hlavně ji podstatně urychlíte.

Tím nejrozšířenějším a nejpoužívanějším nástrojem na zpracování dřeva je řetězová pila. Můžete vybírat z pil benzinových či elektrických. Záleží na potřebách a nárocích každého na daný stroj.

V první řadě je třeba si říci, k jaké práci a kde budete pilu používat. Když potřebujete jen prořezat stromky na zahradě nebo občas nadělat například dřevo do krbu či venkovního ohniště, přemýšlejte nad pilou elektrickou. Samozřejmě za předpokladu, že máte po ruce přívod elektřiny.

Elektrické pily jsou nenáročné na údržbu, oproti benzinovým jsou lehčí a tišší. Oceníte je například i v dílně při truhlářských a tesařských pracích.

Elektrická pila LEVITA 200 ES v akci.
Autor: Mountfield

Když potřebujete zdělat velké množství dřeva, sáhněte po silnějších benzinových pilách. „Jsou ideální pro přípravu palivového dřeva a pravidelné řezání v lese i na zahradě. Disponují silnými motory a ty nejvýkonnější pily, například od výrobce Oleo-Mac řadíme do kategorie profesionálních pil. Zastanou obrovské množství práce a oceníte jejich spolehlivost,“ tvrdí Filip Werner, expert ze společnosti Mountfield.

Benzinová pila Oleo-Mac 962 je ideální pro práci v lese i na zahradě.
Autor: Mountfield

Sekery a štípačky

Když máte dřevo nařezané na špalky, ať už pomocí řetězové či okružní pily, většinou tím práce nekončí. Zpravidla ho potřebujete ještě dál zpracovat, to znamená špalky naštípat. Nejběžnějším způsobem je klasická sekera.

Výběr sekery je hodně důležitý, rozhodně ho nepodceňujte. Kvalitní modely jsou vyráběny v souladu s nejmodernějšími technologiemi a zákazník to pak ocení. Nejen, že spolehlivě zastanou práci, kterou očekává, ale díky speciálním materiálům jsou neustále ostré a mají dlouhou životnost.

Sekery PATRIOT ve třech modelových řadách.
Autor: Mountfield

Mezi takové patří např. špičkové sekery PATRIOT, které prodává společnost Mountfield. Mají topůrka z lehkých kompozitních plastů vyztužených skelnými vlákny. Samotné čepele jsou potaženy xylanem, který snižuje tření a zaručuje snadnější průnik do dřeva.

Vybírat můžete ze tří modelů podle velikostí: S, L a XL. Všechny jsou vyrobené v Německu a za kvalitu jednoznačně hovoří i fakt, že na všechny sekery poskytuje Mountfield nadstandardní desetiletou záruku.

Když potřebujete rozštípat kvanta špalků a ještě k tomu delší klády, dobře víte, co je to za dřinu. Práci si můžete výrazně usnadnit i urychlit štípačkou dřeva.

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty hydraulických štípaček. Jsou několikanásobně rychlejší než sekera, za čtvrt hodiny s nimi naštípete až 15 metrových klád. Za jedno odpoledne tak naděláte dřevo, které vám vydrží na celou topnou sezónu.

Štípačka Powerlog 10 t se štípacím tlakem 10 tun. Poradí si i s poleny dlouhými až 130 cm.
Autor: Mountfield

Záleží na potřebách každého, zda zvolí štípačku horizontální či vertikální. Jedná se o stroje robustní celokovové konstrukce se snadným ovládáním, funkčními kolečky pro dokonalou mobilitu a výkonnými elektromotory.

V případě vertikálních typů je navíc samozřejmostí tříúrovňový polohovatelný stůl, díky němuž lze zpracovávat polena v širokém rozpětí délky. Hydraulické štípačky mají rozdílné štípací tlaky a ty nejvýkonnější si poradí s poleny dlouhými až 130 cm o průměrech v délce 12-40 cm.