To ale nemusíte. Existují jednodušší způsoby, jak ušetřit na výdajích za vytápění. Fungují skvěle a spousta z nich je přitom zadarmo. Tak čím začneme?

Teplo musí proudit – ale ne ven!

Odvzdušněním topného systému a úklidem. Vzduch v otopné soustavě může zvýšit spotřebu až o čtvrtinu. Zvyšuje ji také prach usazený na radiátorech, protože brání proudění tepla - utírejte proto topná tělesa, vysávejte mezery mezi žebry a nesušte na topení prádlo.

Dalším důležitým opatřením je utěsnění oken a dveří. Pokud netěsní, může to teplotu v místnosti snížit až o 2 °C. Vzniklé ztráty se pak mohou ročně vyšplhat až na 2500 Kč. Těsnění přitom vyjde na pár desítek korun.

Moderní krbová kamna Vision mají panoramatické prosklení ze tří stran
Moderní krbová kamna Vision mají panoramatické prosklení ze tří stran
Autor: Mountfield

Nebraňte teplu proudit. Pokud kryjí radiátor dlouhé záclony nebo závěsy, nemůže se teplo dostat skrz ně do místnosti. Místo toho si pak hledá cestu ven oknem a stěnou. Úplně opačně funguje krátká záclona či závěs: izoluje před studeným vzduchem od okna, ale nebrání teplu z topení, aby šlo do místnosti. Ze stejného důvodu se vyplatí stáhnout na noc okenní žaluzie či rolety.

Také nábytek, pokud je umístěn blízko radiátorů funguje jako izolace – jednak brání proudění tepla a jednak sám teplo zbytečně přijímá. Měl by proto být umístěn alespoň 10 centimetrů od radiátoru.

Větrejte krátce, ale intenzivně. Nenechávejte okno otevřené na ventilaci, udělejte prostě pořádný průvan s okny dokořán. Na výměnu vzduchu v místnosti stačí 10 minut. Pokud větráte déle, ochladíte stěny, které pak spolknou další teplo, než se vrátí na správnou teplotu.

Krbová kamna Azul s originálním obkladem z přírodního pískovce
Krbová kamna Azul s originálním obkladem z přírodního pískovce
Autor: Mountfield

Kdy se vyplatí investovat

Využívejte možnosti termostatu. Nebudete doma na víkend? Stáhněte topení o 3 °C. Zdá se vám to málo? Kdepak - nastavení zabere chvilku a úspora tepla je hned znát: každý stupeň dolů sníží energetickou spotřebu až o 6 %.

Osaďte radiátory termostatickými hlavicemi a ventily, které podle okolní teploty regulují přívod vody do radiátoru. Dokážou ušetřit 5—10 % tepla. Ideální je, pokud mají i hlavice časový spínač, abyste je mohli nastavit podle denního provozu v bytě. Ale i bez spínače si poradíte – stačí regulovat teplo pro každou místnost zvlášť. V ložnici nepotřebujete mít horko jako v koupelně! Jaká je ideální teplota v jednotlivých místnostech?

  • Dětský pokoj a koupelna 22 - 24 °C,
  • obývací pokoj 20 - 22 °C,
  • kuchyň 18 - 20 °C,
  • ložnice 17 - 18 °C,
  • předsíň 15 - 17 °C.

 

Jen musíte zavírat dveře mezi jednotlivými místnostmi, aby se teplo nepřelévalo…

Hodně tepla také ušetří hliníkové fólie, které instalujete za topení, aby odrážely teplo zpět do místnosti.

A rozhodně se vyplatí zvážit základní investici. Moderní typy kotlů spotřebují až o třetinu méně energie než ty staré. Hodně nákladů na topení plynem či elektřinou ušetří také krbová kamna jako doplňkový zdroj tepla.

Peletový kotel Biopack má vysokou účinnost a nízké náklady na topivo
Peletový kotel Biopack má vysokou účinnost a nízké náklady na topivo
Autor: Mountfield