Kdy je ta správná doba poohlížet se po nové sekačce? Tak třeba v případě, že za vámi chodí provozovatel muzea zahradní techniky a žádá vás, zda byste mu svůj stroj nemohli alespoň propůjčit na výstavu zvanou Nejstarší dochované sekačky ve střední Evropě.

Ale nemusíte mít doma zrovna muzejní kousek, abyste zvažovali obměnu vašeho „sekačkového parku“. Za několik let usilovného sekání už třeba váš stroj „netáhne“ tak, jak byste si představovali, nebo vás prostě láká vyměnit starší model za nový, abyste mohli trumfnout souseda, protože vaše nové dělo bude mít ty nejmodernější vychytávky.

Hned na začátku byste si měli říci, jaké máte na stroj nároky i jaké jsou vaše finanční možnosti. Je potřeba si také vyhodnotit, jak často budete sekat, jak velkou plochu a zda by se vám více hodil model elektrický nebo benzinový. Určitě je ideální zajít do specializované prodejny, sdělit své představy prodejnímu technikovi a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější stroj.

Elektrická sekačka Expert 40 EA s pojezdem uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.
Autor: Mountfield

Vybírat můžete mezi elektrickými a benzinovými modely a také mezi modely s pojezdem či bez pojezdu. Rotační sekačky lze dále dělit podle materiálu, z něhož je vyrobeno šasi.

„Ocel či slitiny hliníku jsou logickou volbou u velkých pojezdových strojů, používaných na rozlehlých pozemcích. U bezpojezdových modelů určených na menší plochy udělá lepší službu lehké šasi z kvalitního plastu,“ říká Jan Melena, expert na sekací techniku ze společnosti Mountfield.

Elektrická nebo benzinová?

Elektrická sekačka je vhodná k sekání menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zajištěn přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, dobře ovladatelná, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichý a ekologický. Elektrické sekačky mohou oslovit také nižšími pořizovacími náklady v porovnání s většinou benzinových modelů.

Benzinová sekačka Patriot LM 46 SP s odolným ocelovým šasi.
Autor: Mountfield

Benzinové stroje jsou vhodnější na sekání větších ploch, ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a snadnou obslužností. Vyšší komfort sekání ještě zvyšuje pojezd, díky němuž je práce opravdu snadná.

Značkoví výrobci sekaček se v dnešní době snaží, aby jejich produkty přinášely svému majiteli, kromě bezchybných pracovních výkonů, také co největší rychlost a komfort při práci. Proto každý rok přicházejí s řadou vychytávek.

Zejména u benzinových modelů se jedná například o regulovatelný pojezd, který už je dnes běžným standardem. Top modely disponují i několikarychlostní převodovkou pro ještě lepší nastavení rychlosti.

Benzinová sekačka MTF 4820 PD BW EL 4S má čtyřrychlostní převodovku a díky systému InStart se startuje tlačítkem.
Autor: Mountfield

Další oblíbenou funkcí je startování jedním tlačítkem místo šňůry díky systému InStart, což ocení zejména starší lidé nebo ženy. „Velmi praktický je rovněž sytém 4v1, který nabízí u jediného stroje čtyři způsoby, jak naložit s posekanou trávou: sběr do koše, mulčování, zadní odhoz a boční odhoz,“ upozorňuje Jan Melena z Mountfieldu.

Ke komfortu sekání přispívají i silné motory, velká kola pro optimální pohyb v terénu, nastavitelná madla s rychloupínacími šrouby pro snadnou montáž i demontáž či optická signalizace zaplnění koše. 

Záleží jen na vás, do čeho půjdete. Výběr je opravdu široký.