Zahrada v těchto dnech září všemi barvami: záhony i truhlíky jsou plné květin, je čas sklizně některých druhů ovoce i zeleniny. Vysoké teploty jsou pro růst květin i plodin důležité, ale zároveň jsou pro celou zahradu i velkou zatěžkávací zkouškou. Zahrada včetně trávníku potřebuje pravidelnou závlahu.
Musíte dodržovat několik zásad. V první řadě je to doba závlahy. Nikdy nezalévejte v době, kdy jsou záhony nebo truhlíky rozpálené slunečními paprsky. Studená voda by rostlinám způsobila šok, z něhož by se nemusely vzpamatovat.
Ideální dobou pro závlahu v parných dnech je ráno nebo večer, kdy slunce tolik nepálí. V období veder se nebojte zalévat dvakrát denně v přiměřeném množství. Rozhodně není vhodné květiny přelít.
Speciální péči věnujte i trávníku, pro který jsou vedra rovněž velkou zatěžkávací zkouškou. Když nedostane potřebnou porci vody, budete mít na zahradě vypálená žlutá místa a to pak rozhodně není zrovna žádná chlouba.
Když máte vlastní studnu, případně zaléváte vodou z potoka či jezírka, neobejdete se bez kvalitního čerpadla nebo automatické vodárny. Díky vysokému průtoku a výtlaku dopraví vodu nejen do zavlažovací pistole na konci hadice, ale snadno „utáhnou“ i větší zavlažovací systémy.
Zde platí dvojnásob, že byste výběr vhodného čerpadla měli konzultovat s prodejcem. Na zavlažování jsou nejpoužívanější povrchová a ponorná čerpadla, ve specializované prodejně zahradní techniky by vám měli pomoci vybrat parametrově ideální čerpadlo, které bude stačit k přívodu dostatečného množství vody s optimálním tlakem do hadice.
Výhodou čerpadel je snadná obsluha a vysoký výkon. Snadno je pomocí časových spínačů můžete nastavit na automatický režim a i když někam odjedete, nemusíte mít strach o závlahu zahrady.
Možností závlahy je spousta. Úplně nejjednodušším způsobem je klasická konev, ta je vhodná maximálně na pár truhlíků. Na větší zahradu se záhony a okrasnými keři určitě sáhněte po zahradní hadici.
Při její koupi byste měli myslet na několik věcí. Zkuste si, zda vám hadice dobře sedí v ruce a neláme se. Největší zlost totiž při zalévání způsobí smyčky, které vám zadržují vodu, dokud je nerozmotáte.
„Prodejce by vám měl sdělit i další informace o dané hadici. Například z kolika vrstev se skládá, zda je odolná proti UV záření, tvorbě řas nebo oděru,“ říká Nicole Pfortnerová, odborník na zahradní hadice ze společnosti Mountfield.
Aby byl komfort při zalévání co nejvyšší, určitě uvítáte pomocníky, jako třeba hadicový vozík s navijákem, který výrazně usnadňuje transport hadice po zahradě. Na trhu jsou i hadicové navijáky, které se dají připevnit třeba na zeď domu a můžete je otáčet o 180 stupňů.
K hadicím patří také velké množství zavlažovacích pistolí a rychlospojek. Když se vám nechce stát uprostřed zahrady s hadicí, i tady je řešení. Existují nejrůznější zavlažovače (impulzní, kruhové atd.) nebo i zavlažovací hodiny, díky nimž si snadno nastavíte automatickou závlahu třeba na sedm dní dopředu. Světelný senzor navíc automaticky upravuje svůj zavlažovací harmonogram pro spuštění při východu a západu slunce během všech ročních období.