Na spoustu podzimních zahradních prací totiž existují šikovní pomocníci: vertikutátory, drtiče, štěpkovače, fukary a kompostéry.
Ozdravná kúra pro trávník
Trávník má za sebou náročnou sezónu. Během léta a některých tropických dnů byl vystaven velké zátěži a nutně potřebuje provzdušnit. Právě v říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sekání. Vertikutátor (viz úvodní foto) při ní vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Poté je třeba trávník ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl v zimě dostatek živin.
Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických i benzinových a to vždy podle typu pozemku: elektrické zvládnou menší pozemky s dostupností zásuvky, benzinové užijete na větších, případně členitějších zahradách.
Dva výborní pomocníci – drtič a štěpkovač
Tu největší dřinu se dřevem máte za sebou. Nařezaná polínka jsou srovnaná v kůlně, na zahradě se válí jen hobliny, prořezané větve ovocných stromů a spadané listí. Nechce se vám do úklidu?
Využijte sílu stroje a ještě ušetřete: proč větve vyhazovat, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu? Stačí použít drtič nebo štěpkovač, a výsledkem bude skvělý a užitečný materiál zdarma. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.
Co nevysají, to odfouknou!
Konečné zametení nepořádku, ale třeba i prvního prašanu, za vás pak obstarají šikovné zahradní vysavače. Fungují ve dvou směrech: co nevysají, to odfouknou.
Kompaktní přístroj tvoří dvoukomorová trubice, jejíž horní část slouží k nasávání, zatímco spodní vypouští vzduch ven jako trubice fukaru. Vysavač hromadí díky podtlaku lehký, suchý zahradní odpad v připojeném vaku. Šikovným zpětným chodem potom snadno rozfoukáte listí nebo čerstvě napadaný prašan na zámkové dlažbě před domem, případně profouknete okapy.
A kam s odpadem – použijte kompostér…
Fukary se snadno a rychle vyrovnají s nepořádkem, kompostéry pak zbytky dokonale zpracují. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na sluníčku. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.
Zahrada je uklizená a ani to nebolelo! Teď už zbývá jen zatopit v krbových kamnech a užívat si podzimní pohody s výhledem z okna na uklizenou zahradu…