Je jasné, že dobrá dílna by měla mít základní atributy: dostatečný prostor, dobré osvětlení, elektřinu, topení. Nezbytnou součástí dílny je pak pracovní stůl neboli ponk s odkládacími místy a zásuvkami určené nejen pro nářadí, ale i drobné pomůcky. Ideální je využít celou sestavu skříněk i s pracovním stolem. Většinou jsou dobře sestavitelné a také na kolečkách, tudíž mobilní a v prostoru se dá s nimi dobře manipulovat.

Sestava dílenského nábytku Patriot
Autor: Mountfield

Pokud tedy máme vyřešen pracovní prostor i s úložným, přejděme na obsah dílny. Které nářadí je nepostradatelné a které by nemělo v dílně scházet?

Šroubujeme a vrtáme

Do základní výbavy domácí dílny každého kutila rozhodně patří pořádná gola sada. Z velkého výběru bitů a nástavců si vždy vyberete ten správný právě pro to, co potřebujete. Díky prodlouženým a ohebným nástavcům se dostanete i na těžko přístupná místa a neunikne vám již žádný šroub.

Gola sada 94 ks
Autor: Mountfield

V nejedné situaci vám jistě přijde vhod i akumulátorem poháněná vrtačka. Taková vrtačka totiž s přehledem zvládne nejen vrtání do různých materiálů, ale můžete ji používat i jako nástroj na šroubování šroubů a vrutů. AKU vrtačka Patriot AV0180 disponuje Li-ion baterií s nadstandardní kapacitou 1,5 Ah. Samozřejmostí jsou levý a pravý chod, dvě rychlosti otáčení a plynulý rozběh. Integrované osvětlení nad spínačem umožňuje vrtání i při snížené viditelnosti, LED dioda osvítí pracovní plochu nebo připevňovaný šroubek. Indikátor stavu baterie, umístěný na akumulátoru, poskytuje perfektní přehled o zbývající energii. 

AKU vrtačka Patriot AV0180
Autor: Mountfield

Pokud budete chtít vrtat do zdiva nebo tvrdších materiálů, budete potřebovat vyšší výkon, než dokáže nabídnout AKU vrtačka. Pro takové případy je dobré mít ve výbavě vrtačku s příklepem. Příklepová vrtačka Patriot PV0900 o příkonu 900 W je osazena standardním sklíčidlem pro upínání vrtáků do max. průměru 13 mm. Disponuje možností regulace otáček přímo na spínači. Samozřejmostí je možnost levého a pravého chodu a aretace spínače. Má taky pogumované madlo pro komfortnější držení a přídavné polohovatelné madlo, které je osazené dorazem pro kontrolu hloubky vrtání.

Příklepová vrtačka Patriot PV0900
Autor: Mountfield

Pokud svépomocně stavíte nebo opravujete dům nebo byt, neobejdete se bez vrtacího kladiva. To má široké využití: můžete je používat na bourání příček, sekání drážek na kabely, odsekávání starých obkladů a dlažby, ale i na vrtání do různých materiálů jako je dřevo, kov, kámen apod. Vrtací kladivo Patriot je vybaveno aretací spínače, spínačem s regulací otáček, páčkou pro přepínání levého a pravého chodu a upínací hlavou systému SDS. Tři přepínatelné funkce zajišťují všestranné využití vrtacího kladiva: vrtání, vrtání s příklepem, sekací funkce a nastavení polohy nástroje.

Vrtací kladivo Patriot VK0800
Autor: Mountfield

Řežeme a brousíme

Úhlová bruska je praktickým pomocníkem na stavbu i do domácnosti. Úhlová bruska Patriot UB0900 je vybavena bezpečnostní pojistkou spínače a aretací hřídele pro snadnější a bezpečnější manipulaci s kotoučem. Přední rukojeť brusky lze namontovat do třech poloh, čím zajišťuje komfortní úchop a snižuje tak zátěž vašich rukou. 

Úhlová bruska Patriot UB0900
Autor: Mountfield

Nejen na drobné truhlářské práce využijete přímočarou pilu, nebo chcete-li také kmitací pilu. Řežou se s ní díly pro hudební nástroje i třeba otvory do ptačích budek, natolik je všestranná. Nejmodernější stroje jsou vybaveny laserovým pravítkem a mechanizmem úhlové aretace, který umožní boční posun základny a nastavení předkmitu v závislosti na řezaném materiálu. Tuto výbavu má i přímočará pila Patriot PP0710. Nespornou výhodou této pily je beznářaďové upínání plátku, které zvyšuje komfort a rychlost výměny. Nelze opomíjet ani vyšší váhu stroje, která je u přímočarých pil velkou výhodou, protože podporuje přesnost řezu.

Přímočará pila Patriot PP0710
Autor: Mountfield

Elektrický hoblík Patriot EH0650 ocení každý truhlář nebo domácí kutil. Slouží nejen k důkladnému a rychlému hoblování, ale také k vytváření polodrážek a skosení hran. Na hoblíku lze nastavit hloubku úběru od 0 do 2 mm a lze zvolit stranu, na kterou bude foukat piliny. Výhodou je také snadná výměna a nastavení řezacích nožů.

Hoblík Patriot EH0650
Autor: Mountfield

Při mnoha kutilských pracích využijete i ruční kotoučovou pilu. Kotoučová pila Patriot KP1300 je praktickým modelem s možností kolmého i nakloněného řezání. Nabízí taky možnost odsávaní prachu pomocí nástavce pro připojení k vysávači. Pila má bezpečnostní pojistku spínače, aretaci hřídele a kovovou kluznou desku, kterou lze nastavit hloubka prořezu a úhel řezu.

Kotoučová pila Patriot KP1300
Autor: Mountfield

Univerzální pomocníci

Rok od roku roste poptávka po průmyslových vysavačích. Není divu – jednak chtějí kutilové mít uklizenou dílnu, jednak tyto přístroje využijí ve více směrech. Zásuvka pro připojení externích elektrických spotřebičů z nich dělá šikovné multifunkční nářadí. Průmyslový vysavač Patriot VC1000 má sběrnou nádobu z nerezu o objemu 30 l a zvládne suché i mokré vysávání. Základní balení obsahuje řadu příslušenství, které lze naskládat do úložného prostoru v nástavci.

Průmyslový vysavač Patriot VC1000
Autor: Mountfield

Bez svěráku se kutil v dílně neobejde, toto nářadí je potřeba skoro pořád. Přidanou hodnotou svěráku pak bývá otočný mechanismus, který z něj dělá praktického a nenahraditelného pomocníka.

Stolní svěrák 7 kg
Autor: Mountfield

Oblečení pro pravé kutily

Není nad to, když se při práci člověk cítí pohodlně. K tomu mu pomůžou nejen kvalitní nástroje, ale i vhodné pracovní oblečení. Oblečení Patriot poskytuje maximální ochranu před vnějšími vlivy a přitom je pohodlné jako druhá kůže. Celá kolekce je ušita z kvalitních materiálů, jako jsou odolná bavlna, zesílená tkanina Cordura nebo směsové textilie, jejichž vlastnosti splňují ty nejpřísnější nároky. Oblečení Patriot bylo navrženo ve spolupráci s talentovaným dánským designérem Carstenem Pedersenem, takže se v něm budete nejen příjemně cítit, ale navíc i skvěle vypadat.

Tričko, kalhoty a pracovní rukavice Patriot
Autor: Mountfield

Co dalšího koupit domácím kutilům čtěte ZDE