Důležitý je výběr osiva
V travním osivu je důležitá skladba jednotlivých odrůd trávy, která by měla být speciálně namíchaná pro konkrétní klimatické pásmo a s ohledem na používání trávníku (okrasný, zatěžovaný, ve stínu). K dispozici jsou travní osiva pro okrasné i zatěžované trávníky a také pro pěstování trávníku v náročných podmínkách, například ve stínu budovy či stromů. „Správně zvolená směs odrůd má navíc vlastnost, že roste při zemi. Díky tomu vytváří v podstatě jeden organismus, který mezi sebe nepustí plevel. Navíc nemusíte tak často sekat a i posečené hmoty je o poznání méně,“ vysvětluje Tereza Veselá z Mountfieldu. A dodává, že pro nově zakládaný trávník nebo při opravě poškozených částí už existujícího by měl být jako podklad použit speciálně namíchaný trávníkový substrát ze směsi jemné rašeliny, mletého vápence a písku.
Shrnuto a podtrženo: trávník z kvalitního semene nejenže udělá zahradu krásnou, ale ušetří i spoustu práce s jeho údržbou, sekáním a případně i neustálým doséváním. Jestliže jste použili vhodné osivo a aplikovali hnojivo, máte skoro vyhráno. Nyní stačí v prvních třech týdnech pravidelně kropit. Trávník by měl být znovu pěkně vzrostlý už po 6 týdnech od vysetí.
Trávník by měl 2x ročně projít ozdravnou kúrou
Výrazně se tím zvýší jeho odolnost a hustota. Provádí se pomocí vertikutátoru, který dokáže vyhrabat staré odumřelé zbytky trávy, provzdušnit půdu a podpořit odnožování rostlin. Pod jeho kapotou je umístěný horizontálně rotující válec s desítkami ocelových nožů, který se dá výškově nastavit. Jinými slovy stroj zvládne podle potřeby radikálnější i jemnější regeneraci trávníku.
„Po vertikutaci mohou v trávníku zůstat holé plošky, které je potřeba znovu osít. Pro tento účel je dobré si pořídit speciální regenerační směs 3v1, která kromě osiva obsahuje i přírodní zeolit a organické hnojivo,“ radí Tereza Veselá s tím, že jaro je zároveň dobou vhodnou k likvidaci mechu v trávě pomocí speciálního “mech stop“ přípravku. Lze ho ovšem používat i během celého vegetačního období jako prevenci.
Víte, že není jedno, čím sekáte?
Platí, že travní sekačka by měla být osazena dostatečně výkonným motorem, protože jedině tak lze dosáhnout čistého střihu trávy. V opačném případě se konečky strniště třepí a trvá nějaký čas, než se posečený trávník znovu pěkně zazelená. A je určitě dobré spolehnout se při výběru sekačky či zahradního traktoru vždy na renomované značky a renomovaného specializovaného prodejce, kde je i nejširší výběr a k dispozici i široká škála doprovodných služeb. Například v Mountfieldu je na výběr z více ne čtyř desítek sekaček a traktorů včetně například letošního absolutního hitu – sekaček robotických.
Tráva musí také pít
Po založení trávníku nebo jen po dosetí holých míst je potřeba travní plochu dostatečně kropit, aby svrchní vrstva půdy nevysychala. Důležité je rovněž zavlažování v horkých a suchých dnech. A samozřejmě hnojení. Nejvhodnější jsou pro toto období hnojiva s větším obsahem dusíku a hořčíku. První dodá živiny pro bujný růst trávy a sílu k vytlačení plevele a druhý pak zajistí jeho sytě zelenou barvu. „Stačí jen zvolit kvalitní travní semeno a hnojivo, dvakrát ročně provádět vertikutaci, sekat vhodnou zahradní technikou s vždy dobře nabroušeným nožem a nezapomínat na závlahu. Odměnou vám bude nádherný hedvábný trávník, do kterého bude potěšením si třeba i lehnout,“ uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.