I když základ naší vánoční výzdoby zůstává stejný, až osmašedesát procent domácností každý rok dokupuje další drobné vánoční dekorace. Rozhodujícím faktorem při výběru je pro devětašedesát procent Češek převážně vzhled, na dalším místě pak samozřejmě cena.

Zajímavé je, že téměř dvě třetiny žen si každý rok nějaké sváteční dekorace vyrobí a doplňují je podle vhodnosti těmi zakoupenými. Údaje vyplývají z aktuálního průzkumu pro módní řetězec KiK, který vánoční zboží také nabízí.

Už několikátou sezonu nás stále více přitahuje skandinávský, neboli severský styl. Důvod je prostý, je sice minimalistický, ale současně dokáže dokonale zútulnit náš byt. K dekorování o vánočních svátcích se tak hodí opravdu skvěle. Klade důraz na přírodní materiály, barevně se drží při zemi. Ozdoby jsou nejčastěji v neutrálních barvách, využívá se kontrast červené a bílé.

Nechcete za vánoční výzdobu utratit majlant? Dekorace do dvou set korun najdete v naší velké galerii:

Fotogalerie
74 fotografií

Nejoblíbenější ale samozřejmě zůstávají klasické koule a další závěsné ozdoby, které k Vánocům neodmyslitelně patří. "Letošní Vánoce se nesou v tradičních barvách, jako jsou červená nebo bílá, ale ovlivněné jsou i módními barvami. Letos jsou to syté exotické či sladké pastelové odstíny. Děti pak určitě potěší baňky ve tvaru zvířátek nebo oblíbených hraček," říká Kateřina Tichá, majitelka české firmy Glassor, která tradiční skleněné ozdoby vyrábí.

Rozhodně je však nemusíte schovávat v krabicích až do Štědrého dne, abyste je pak pověsili na stromeček. Stejně se tam všechny nevejdou. Využít je můžete také jako dekorace, díky kterým bude už po celý advent vládnout ve vaší domácnosti slavnostnější atmosféra. Naskládejte je třeba na talíř nebo do skleněné mísy či vázy. Možná vás překvapí, jak dobře to bude vypadat.

Díky sladěným kolekcím můžete v jednom stylu nazdobit vše od adventního věnce přes zabalené dárky, dekorace v bytě až po stromeček a slavnostní tabuli. Tu lze ozvláštnit baňkami ve formě stojánků na jmenovky nebo zkuste některého z roztomilých skleněných ptáčků připnout místo na větvičku na ubrousky nebo přímo na některý z dárečků.

Nemáte ještě adventní věnec? Vyrobte si podle našeho videa takový, který vám vydrží roky!

Video
délka: 04:54.90

Adventní věnec: netradiční pojetí dokonale nahradí klasiku, vydrží roky Adam Balažovič/bpž