Pod pojmem inteligentní domy se skrývají stavby, které mají tzv. inteligentní elektroinstalaci neboli systém domácí automatizace. Na rozdíl od klasické elektroinstalace ji tvoří jeden centrální mozek, většinou nazývaný centrální jednotka (malá krabička v domovním rozvaděči) a řada čidel, spínačů, ovladačů či kamer rozmístěných v domě. Systém dokáže dlouhodobě řídit dům podle vámi nastavených pravidel. I v inteligentním domě zůstávají klasické vypínače a ovladače, ale připojují se k nim možnosti ovládání dotykovými panely, telefonem, iPhonem či iPadem, ale i notebookem, počítačem nebo tabletem. Ovládání je jednoduché, intuitivní a zvládne jej každý, dokonce i dítě či senior.
Zhasněte nebo zatopte na dálku
Chytré systémy inteligentních domů nabízejí nekonečné možnosti řídit v domě prakticky vše, co lze ovládat elektřinou, a to odkudkoliv na světě! Abyste se v zimě vrátili domů a nemuseli čekat, až se místnosti vyhřejí, není nutné úkolovat sousedku – svému domu zkrátka pošlete krátkou textovou zprávu nebo stačí pár kliknutí na chytrém telefonu a teplotu budete mít k požadované hodině na požadované hodnotě. Nejen tato schopnost chytrých domů přispívá k jejich energetické úspornosti, která je vedle komfortu tím, proč získávají na stále větší oblibě. Další situací, kdy takový dům šetří vaši peněženku, je standardní odjezd do práce, na výlet. Nenechali jste svítit? Běžet televizi? Z chytrého telefonu se můžete do svého domu podívat odkudkoli a zhasnout nebo zjistit, které spotřebiče jsou zapnuté, a také je ovládat. Ať jste kdekoliv, máte jednoduše celý dům pod kontrolou. Pokud máte navíc v domě nainstalované kamery, tak do něj odkudkoliv také vidíte (a podívat se můžete i z obýváku třeba do garáže, kde právě parkuje váš potomek). Kamery také umějí začít nahrávat v okamžiku, kdy do domu vstoupí nezvaný host, což jej jednak pomůže vypátrat, ale také se spustí alarm a vám je ihned doručena SMS zpráva, že váš dům je narušen. Případně jde tato informace na pult centralizované ochrany bezpečnostní agentury.
Všechno pod palcem
Co všechno lze na dálku ovládat? Kromě topení, osvětlení, elektrických spotřebičů a stínicích prvků také bazén, zavlažování zahrady, ale třeba i audio a video systémy. Takže se můžete s partnerkou vrátit nejen do vyhřátého domu, ale také do atmosféry tlumeného osvětlení a podmanivé hudby u bazénu…
Většina systémů inteligentních elektroinstalací se zavádí do novostaveb, protože instalovat kabely v hotovém domě není příliš šťastné. Dnes jsou na trhu ale i takové systémy, které budou řídit váš dům i bez drátů pomocí bezdrátového přenosu a lze je tak instalovat v domě i bez nákladného sekání do zdí.
Kouzlo domácí automatizace
Největším přínosem systémů domácí automatizace je ovšem to, že rutinní činnosti, povely a ovládání provede systém sám, aniž byste museli vše ovládat vy sami. Podle předrogramovaných scénářů, v závislosti na teplotě, větru, vaší přítomnosti apod. Chytrý dům ovládá technologie v domě efektivně a vy máte volný čas pro sebe a svou rodinu.