Český Frank Sinatra, jak se Laďovi pro jeho podmanivě zastřený hlas říká, viděl na statek přes plot domu, kde bydlel. „Já miluju věci a lidi, určené k zániku. Tak jsem se rozhodl ty ruiny koupit a postavit dům, o jakém jsem vždycky snil,“ vzpomíná. Spousta lidí nad jeho úmyslem kroutila hlavou. Jenže uplynulo deset let, a sen je skutečností!

Laďa Kerndl před svým statkem v roce 2001 a 2010.
Autor: Jaroslav Volný, archiv Ladi Kerndla
Kerndl,%20statek,%20bydleni,%20zpevak,%20zahrada,%20jazz,%20swing" alt="595588:gallery:false:false:true" width="442" height="596" />Snímky od sebe dělí jenom 9 let...

Přivítá vás jezírko s totemem

Kopii indiánského totemu Laďovi vyřezalo 5 řezbářů z jediného kusu stromu.
Autor: Jaroslav Volný
Kerndl,%20statek,%20bydleni,%20zpevak,%20zahrada,%20jazz,%20swing" alt="595362:gallery:false:false:true" width="146" height="195" />Co člověk nemůže při příjezdu na statek Ladi Kerndla přehlédnout, je jezírko ve starém lomu. „Jsem s vodou svázaný. Byl jsem veslař, závodil jsem na čtyř i osmiveslicích. Čtvrt století jsem prožil na moři. A tak neznám lepší balzám na nervy než si posedět u jezírka, o ničem nepřemýšlet, hodit za hlavu starosti a problémy,“ svěřuje se.

Jezírku vévodí vysoký totem. Proč právě on? „V roce 1960 jsem založil trampskou osadu Tomahawk, složenou ze samých zpěváků a hudebníků. Lidé to vědí, takže za mnou před časem přijel osmdesátiletý řezbář Karel Voda se 4 kamarády a nabídl mi, že mi vyřežou právě tenhle totem. Je to přesná kopie indiánského totemu z oblasti Vancouveru a každý z řezbářů vyřezával jednu figuru.“

S hektarovou zahradou mu pomáhá kamarád

S hektarovou zahradou Laďovi pomáhá kamarád.
Autor: Jaroslav Volný
Kerndl,%20statek,%20bydleni,%20zpevak,%20zahrada,%20jazz,%20swing" alt="595405:gallery:false:false:true" width="235" height="175" />Statek obklopuje rozlehlá zahrada. „Navrhoval jsem si ji sám. Fascinují mě tyhle vysoké trávy i luční kvítí, bude jich tu ještě víc. Jen mít víc času… Se zahradou mi proto pomáhá kamarád Michal. Rád si tu ale posedím a poslouchám zpěv ptáčků. Inspirují mě hudebně,“ říká.

V zahradě jsou altány, domek na nářadí a také trampská chajda, jako vystřižená z westernového filmu. „Tu jsem postavil vlastnoručně pro Terezu. Když byla malá, tak si tu ráda hrála,“ ukazuje na panenky, patřící úspěšné zpěvačce.

Statek je kombinací dřeva a kamene

Rozlehlý statek je ve znamení Laďových oblíbených materiálů, tedy dřeva a kamene. „Rekonstrukci prováděly z velké části stavební firmy, ale spoustu věcí jsem dělal vlastnoručně, jako třeba tenhle dřevěný podhled,“ ukazuje s hrdostí svou práci.

Fotogalerie
13 fotografií

V domě je byt manželů Kerndlových, svůj vlastní tu má i Tereza, najdete tu interiérový bazén, vinný sklípek… Co ale Laďa zdůrazňuje je fakt, že statek nestavěl jen pro svou rodinu: „Mým dalším snem bylo postavit i jazzový klub, kde se teď scházím s přáteli a muzicírujeme si tu. Najdeš tu i malé muzeum, ve kterém shromažďuji věci lidí, se kterými jsem pracoval. A je tu taky sál pro víc než 130 lidí, který pronajímáme s kompletním servisem pro různé akce,firemní večery, oslavy,školení a svatby. Pořádáme zde i charitativní akce a koncerty."

 

Vzrušující tajemství starých židlí

"Staré židle v sobě skrývají nerozluštitelná tajemství, proto je sbírám," říká Laďa.
Autor: Jaroslav Volný
Kerndl,%20statek,%20bydleni,%20zpevak,%20zahrada,%20jazz,%20swing" alt="595368:gallery:false:false:true" width="191" height="142" />Svou zálibu ve věcech „určených k zániku,“ potvrzuje Laďa svým nezvyklým koníčkem – sbírá staré židle, kterými po renovaci vybavuje svůj klub. Když jsem přijížděl, dva nové úlovky právě vykládal z auta.

„Na těch desítky let starých židlích nejde jen o fortel a poctivé řemeslo, které z nich dýchá. Vzrušuje mě, že se už nikdo nedozví, kolik generací lidí na nich sedělo. Jaké na nich řešili radosti i starosti, bolesti… To všechno je v nich nepochybně ukryto,“ přemýšlí nad svou sbírkou. "Pro mě je nejvzácnější židle po mém tátovi a babičce."

 

 

 

 

Dovolenou si dělá doma

V současné době pracuje Laďa Kerndl na nové desce Nejslavnější filmové melodie, která vyjde letos na podzim. „Úvodní písní bude Mona Lisa, kvůli které jsem se jel na slavný obraz osobně podívat do Paříže,“ říká. Spolu s koncerty má tedy práce víc, než dost. Najde si vůbec čas, udělat si dovolenou?

Dana Batulková: Zahradě dávám prostor pro život

Dana Batulková: Zahradě dávám prostor pro život

Zatímco někteří šperkují svou zahradu do posledního stébla trávy, populární herečka jí ponechává prostor pro život. I to je důvod, proč se tady každá…celý článek

Podívejte se, jak bydlí slavná kartářka

Podívejte se, jak bydlí slavná kartářka

Proslulá kartářka si vždycky nemohla ustlat na růžích, přesto kolem sebe rozdává dobrou náladu a pozitivní přístup k životu. Kdo ví, třeba jí v tom…celý článek

Procestoval jsem vlastně celý svět, navštívil jsem 158 zemí. A tak to řeším jinak. Někdy si uvaříme třeba nějaké italské jídlo, otevřu láhev kvalitního vína, pustím italskou muziku a přenesu se do Itálie..Nejraději vzpomínám na Brazilii Z Brazilské hudby plyne obrovská pohoda. Nebo se přenesu se do Karibiku. Vybavují se mi vzpomínky na lidi, příběhy, setkání. To je můj odpočinek.“

Diskografii Ladi Kerndla najdete na stránkách www.kerndl.cz