Simon Dále s manželkou Jasmíne Savillovou chtěli pěkný dům se zahradou uprostřed přírody, rozhodně si ale nemínili uvázat na krk balvan hypotéky, který by je tížil celý život. Jednoho dne se rozhodli a odstěhovali se do lesa ve Walesu. Zatímco rodina tábořila v nedalekém provizorním stanu, Simon se pustil do práce.

Dům z větví, hlíny, kamenů a slámy

Podlahu i na střechu izoloval amatérský architekt balíky slámy
Autor: Profimedia.cz
Nejprve vykopal část svahu na pozemku, který získal zdarma od majitele za to, že se bude starat o les. Simon není architekt, stačilo mu jen několik náčrtků. Chtěl, aby dům co nejvíce splynul s okolím, proto jej zasadil do stráně. Ke stavbě požil jenom přírodní prvky. „Nechtěli jsme bydlet v koktejlu karcinogenních látek, ze kterých je dnes většina stavebních materiálů,“ vysvětluje na svých stránkách www.SimonDale.com.

Simon si načrtl jednoduchý plánek, podle kterého pak stavěl
Autor: CC www.SimonDale.com
Základní kostru vytvořil z kmenů a větví stromů, vytěžených při probírce lesa. Stěny postavil z hlíny a kamenů z výkopu základů. Na střechu i na podlahu dal jako izolaci balíky slámy. Střechu potáhl fólií a zakryl zeminou, kterou zatravnil, na podlahu položil masivní prkna.

„Spoustu věcí, jako jsou okna, dveře, elektroinstalační materiál a další jsem našel na skládce,“ říká Simon. Výrobcům stavebního materiálu tak nedal vydělat vůbec nic.

Žijí v souladu s přírodou

Celý dům je absolutně ekologický. Lednička je chlazena studeným vzduchem z pod základů, voda přichází samospádem z okolí, solární panely dodávají energii pro osvětlení, hudbu a počítač. V kamnech spaluje dřevo, které nasbírají v lese.

Dominantním materiálem interiéru je dřevo
Autor: Profimedia.cz

Dům, se kterým mu až při závěrečných pracích pomáhal tchán, dokázal postavit za pouhé čtyři měsíce a nestál ho více, než  3 000 liber.

Amatérský stavitel má tisíce příznivců i následovníků

Jeho dům, který je v naprostém souladu s okolní přírodou, nadchl tisíce lidí. Když se rodině podařilo získat vlastní pozemek, měl Simon už spoustu pomocníků, kteří mu pomohli postavit v pořadí už druhé obydlí stejného typu. A začali ho následovat i další. Ve Walesu nyní v rámci projektu Lammas dokonce vzniká celá vesnice, stavěná s filozofií minimálního dopadu na přírodní prostředí.

Fotogalerie
10 fotografií