Simon Dále s manželkou Jasmíne Savillovou chtěli pěkný dům se zahradou uprostřed přírody, rozhodně si ale nemínili uvázat na krk balvan hypotéky, který by je tížil celý život. Jednoho dne se rozhodli a odstěhovali se do lesa ve Walesu. Zatímco rodina tábořila v nedalekém provizorním stanu, Simon se pustil do práce.

Dům z větví, hlíny, kamenů a slámy

Podlahu i na střechu izoloval amatérský architekt balíky slámy
Podlahu i na střechu izoloval amatérský architekt balíky slámy
Autor: Profimedia.cz
Nejprve vykopal část svahu na pozemku, který získal zdarma od majitele za to, že se bude starat o les. Simon není architekt, stačilo mu jen několik náčrtků. Chtěl, aby dům co nejvíce splynul s okolím, proto jej zasadil do stráně. Ke stavbě požil jenom přírodní prvky. „Nechtěli jsme bydlet v koktejlu karcinogenních látek, ze kterých je dnes většina stavebních materiálů,“ vysvětluje na svých stránkách www.SimonDale.com.

Simon si načrtl jednoduchý plánek, podle kterého pak stavěl
Simon si načrtl jednoduchý plánek, podle kterého pak stavěl
Autor: CC www.SimonDale.com
Základní kostru vytvořil z kmenů a větví stromů, vytěžených při probírce lesa. Stěny postavil z hlíny a kamenů z výkopu základů. Na střechu i na podlahu dal jako izolaci balíky slámy. Střechu potáhl fólií a zakryl zeminou, kterou zatravnil, na podlahu položil masivní prkna.

„Spoustu věcí, jako jsou okna, dveře, elektroinstalační materiál a další jsem našel na skládce,“ říká Simon. Výrobcům stavebního materiálu tak nedal vydělat vůbec nic.

Žijí v souladu s přírodou

Celý dům je absolutně ekologický. Lednička je chlazena studeným vzduchem z pod základů, voda přichází samospádem z okolí, solární panely dodávají energii pro osvětlení, hudbu a počítač. V kamnech spaluje dřevo, které nasbírají v lese.

Dominantním materiálem interiéru je dřevo
Dominantním materiálem interiéru je dřevo
Autor: Profimedia.cz

Dům, se kterým mu až při závěrečných pracích pomáhal tchán, dokázal postavit za pouhé čtyři měsíce a nestál ho více, než  3 000 liber.

Amatérský stavitel má tisíce příznivců i následovníků

Jeho dům, který je v naprostém souladu s okolní přírodou, nadchl tisíce lidí. Když se rodině podařilo získat vlastní pozemek, měl Simon už spoustu pomocníků, kteří mu pomohli postavit v pořadí už druhé obydlí stejného typu. A začali ho následovat i další. Ve Walesu nyní v rámci projektu Lammas dokonce vzniká celá vesnice, stavěná s filozofií minimálního dopadu na přírodní prostředí.

Fotogalerie
10 fotografií