Keramické dlažby a obklady se v domácnostech používají už několik desítek let. Není divu. Obojí je velmi odolné proti poškození a má životnost v řádech desítek let. Obliba keramiky tak roste a na podlahách se objevuje stále častěji. Do parády si ji vzali i designéři, kteří do interiérů tvoří často až neuvěřitelné vzory.

Co nového ve světě keramiky?

Novinky v oblasti keramických dlažeb se ovšem nedotýkají jenom designu. Rozšiřují se i technické možnosti samotné dlažby i možnosti v oblasti pokládky.  Důkazem budiž výstava v italské Bologně, kde byly představené ty největší novinky.

Jednou z těch nejzajímavějších je suchá pokládka keramické dlažby systémem pero-drážka  (obrázek 1.) Dalším typem pokládky je pokládka na terče, kde se využívá keramická dlažba tloušťky 2 cm (obrázky 2 a 3). Čím je unikátní? Může se pokládat i volně do štěrkového lože (což člověk ocení hlavně v okolí bazénu) nebo do trávy (obr.5). Zajímavá je i suchá pokládka na oboustranně lepící folii.

Dalším typem pokládky je pokládka na terče, kde se využívá keramická dlažba tloušťky 2 cm.
Autor: Kerabel

Kde se keramická dlažba uplatní?

Dlažba se hodí především do místností, ve kterých je vysoké riziko znečištění, tedy do hal, předsíní, koupelen a kuchyní. Dnes je ale často najdeme i v obytných místnostech. Ostatně do těch je dnes velmi často situovaný i kuchyňský kout a využití jednoho druhu podlahové krytiny pro celou místnost vede k optickému zvětšení prostoru.

Dalším typem pokládky je pokládka na terče, kde se využívá keramická dlažba tloušťky 2 cm.
Autor: Kerabel

Jak na výběr nových obkladů a dlažeb

Obklady a dlažbu by měl člověk vybírat nejen podle vzhledu, ale především podle technických parametrů. Při nákupu tak v technickém listě zkoumejte protiskluz (stupnice je od R9 po R13 a věnujte jí pozornost třeba při výběru dlažby do okolí bazénu nebo do koupelny), odolnost proti poškrábání i popraskání a stálost vzhledu. Nešetřete na kvalitě, jinak budete opakovaně měnit obklady  a dlažby už po několika letech.

Dlažba se dá pokládat i volně do štěrkového lože.
Autor: Kerabel

Dlažba a obklady do koupelny

V koupelnách jsou asi nejvyšší nároky na snadnou údržbu a vysokou odolnost povrchových materiálů. A keramické obklady a dlažba nejlépe odpovídají oběma požadavkům. Obklady navíc nejen chrání stěny před vlhkem a nečistotami, ale také plní funkci dekorační.

Na trhu jsou dnes nejen jednobarevné obklady do koupelny, ale i květinové a geometrické dekory, od klasických, po velmi netradiční. Velký výběr je také ve formátech obkladů. Vyrábějí se od velikosti 1x1 cm po velké formáty velikosti 120x60 cm. Pořídit je možné i velikost 240x120 centimetrů. A protože mají tloušťku pouhých 6 mm, jsou téměř průsvitné (obrázek 6). Přitom takové vlastnosti by od keramického obkladu, ještě nedávno, málokdo očekával.  V kolekcích každého výrobce je zahrnuto mnoho barev, vzorů a rozměrů.

Při sestavování návrhu nové koupelny tak lze docílit kýženého efektu kombinací různých formátů či vytvořením „obrazu“ na volné stěně nad vanou ze vzorovaných obkladů. Záleží pouze na fantazii každého, jakou variantu zvolí. Volbou vhodných barev a formátů obkladů je možné opticky zvětšit prostor nebo zvýraznit libovolný prvek v místnosti.

Keramickou dlažbu teď můžete volně položit i do trávy, třeba v okolí bazénu.
Autor: Kerabel

 

Obklady a dlažba od společnosti Kerabel

Kvalitní a oku lahodící keramické obklady a dlažby jsou tedy základním prvkem koupelny či jiné místnosti. Z tohoto důvodu je nutné vybírat pečlivě jejich dodavatele. V nabídce společnosti Kerabel s.r.o. naleznete obklady a dlažby od renomovaných italských, anglických a španělských výrobců, jako je Refin, Ince Azahar, Del Conca, Ariostea, Cir, La Fabbrica, Mirage, Original Style, a mnoho dalších.

Společnost Kerabel s.r.o. klade důraz především na kvalitu dodávaných produktů, servis a dbá na maximální spokojenost svých zákazníků, kterým pomáhá vybrat to nejlepší řešení. Také díky tomu získala řadu referencí od klientů.

Keramické obklady mají tloušťku jen šest milimetrů, jsou tedy téměř průsvitné.
Autor: Kerabel

Specializuje se na prodej obkladů a dlažeb do interiéru, venkovní dlažby, vybavení koupelen a poskytuje kompletní služby při realizaci interiérů, včetně poradenství a vizualizace rekonstruovaných prostor.

Více na www.kerabel.cz