Televizi dnes najdeme snad v každé domácnosti. Stala se pro nás zdrojem informací, inspirace, dále pak odpočinku a relaxace. Televizi máme dokonce tak rádi, že drtivá většina lidí uvádí, že by jim nepřítomnost televize v domácnosti skutečně vadila. V mnoha domácnostech své místo našla ne jedna, ale rovnou dvě a více televizí.
Výrobci našim potřebám samozřejmě vycházejí vstříc a každý rok na trh uvádí nové a nové modely televizí. Nejnovější modely se předhání v ostrosti obrazu, úsporách energie nebo v rozměrech či tloušťce obrazovky. Televize se z mohutných a nevzhledných beden staly chloubou a designovým skvostem mnoha obývacích pokojů a ložnic. Není tomu ovšem tak dávno, kdy mít jen malou a dokonce barevnou televizi byla výsada privilegovaných. K nárůstu barevných televizorů došlo až v průběhu 70. let, kdy barevné vysílání přijímala již plná polovina všech televizních přijímačů na světě. Přitom barevná televize byla vynalezena již před 60 lety.
V domácnostech jsou miliony televizí
Televize se díky rychlému technickému vývoji a tlaku na snižování nákladů staly cenově dostupnými téměř všem. Z průzkumu neziskové organizace ASEKOL, která se zabývá zpětným odběrem elektroodpadu, vyplývá, že 48 % českých domácností vlastní alespoň jeden televizor s klasickou CRT obrazovkou a přes 75 % domácností má doma LCD nebo plazmový televizor. Celkem se jich v Česku nachází téměř 7,5 milionu.
Asi 3 miliony z toho jsou zmíněné klasické CRT televize, vyrobené většinou ještě před rokem 2005. Podle údajů společnosti ASEKOL je 600 tisíc z nich úplně nepoužívaných. Proč je tedy lidé nevyhodí? Souvisí to s faktem, že především právě televizory lidé nechají putovat po celé domácnosti či příbuzenstvu, přičemž nakonec často skončí na půdách nebo ve sklepích.
Recyklovat, recyklovat, recyklovat
Přitom staré televize rozhodně nepatří do směsného odpadu, neměly by ani zůstávat v domácnostech. Například klasické CRT televizory totiž obsahují kromě skla, železa a plastu také luminofor, látku bohatou na vzácné kovy, ale také vysoce toxickou pro životní prostředí. „Jeden takovýto klasický televizor způsobuje stejnou zátěž životnímu prostředí, jako 5 080 kusů mobilních telefonů, zatímco moderní LCD televizor vydá za pouhých 211 telefonů,“ vysvětluje Hana Ansorgová ze společnosti ASEKOL. Je tedy jasné, že televize potřebují speciální péči, a proto se musí třídit.
Lidé mohou recyklovat staré televizory hned několika způsoby. Buď lze televizor zanést do sběrného dvora či mobilních svozů pořádaných obcemi. Další možnost mají přímo v obchodě při koupi nového televizoru, tedy metodou kus za kus. V menších obcích lze také televizi odevzdat dobrovolným hasičům zapojeným do projektu Recyklujte s hasiči.