Světelné podmínky jsou nejdůležitějším kritériem při rozhodování, co si dáte do truhlíků. Nějaké to světlo potřebují všechny, ale některé víc a jiné jsou skromnější. Když to nebudete respektovat, budete jen zbytečně investovat do rostlin, které nebudou prosperovat. Při osazování truhlíků dávejte dohromady rostliny s obdobnými požadavky a nezapomeňte, že je potřeba dávat vyšší rostliny dopředu a nižší před ně.

TIP NA VIDEO: Které bylinky dát do jednoho truhlíku?

Video
délka: 02:12.56
Video se připravuje ...

Pěstování bylinek za oknem i na zahrádce: Jak na to? Videoredakce ženských titulů

 

Balkonovky na sever a do stínu 

Netýkavky, fuchsie, malé begonie s vláknitými kořeny, nebo hlíznaté druhy, kapradiny, hosty, břečťan, bacopa, balzamína, lobelky

Co dát na slunná místa

Nejčastěji jsou to balkony a terasy situované na východ nebo jih:
pelargonie, muškáty, petunie, surfinie, gazánie, hvězdička přímořská, jiřinky, osteospermum, hvozdík karafiát, afrikán

Komu se daří v polostínu

Pro místa směrovaná východ nebo západ: petúnie, vitálky, lobelky, ostruhatky, vějířovka, verbeny, australská sedmikráska, povijnice

Kam dát truhlík

Pozor dejte na to, kam truhlíky umístíte. Někdo je připevní na zábradlí, jiný vystaví kolem zdí. U těch si dejte pozor na odraz slunečního světla od světlé zdi, které by mohlo trápit rostliny horkem. Umístění u zdi může mít i jiná úskalí. U květináčů postavených příliš blízko u vlhčích zdí s nízkou cirkulací vzduchu rostliny napadá plíseň, padlí nebo houbové choroby. Při prvních podobných příznacích, změňte místo a bude po starostech. A nezapomeňte také, že truhlíky by měly být dobře přidělané, aby je náhlý poryv větru neshodil.

Aby balkónovky dobře rostly

*Rostliny v truhlíku potřebují vzdušný substrát, nejlépe s podílem jílu, který brání vysychání. Rozhodně nepoužívejte loňskou zeminu nebo tu ze zahrady.

*Zalévejte jen přiměřeně, protože většina rostlin si s přemokřením neporadí. Pozor dejte, když prší. Pokud nemáte v nádobách navrtané díry, vodu vylejte.

 * V novém speciálním substrátu je dostatek hnojiva na několik týdnů. Pak je potřeba rostlinám výživu dodat pravidelně, nejlépe jednou týdně. Nejprve přidávejte hnojiva s vyšším podílem dusíku, aby rostliny rychle narostly. Pak přijděte na hnojivo s nižším podílem, aby narostly květy. Později přejdeme na typ hnojiva, kde je poměr dusíku oproti draslíku a fosforu už nižší, aby byla podpořena tvorba květů.

* Po odkvětu odstraňujte z květin semeníky, jejich tvorba je stojí mnoho sil a méně kvetou.

*Pečlivě vytrhávejte plevel, který rostliny dusí.

Pozor na parazity

Škůdcům se nevyhnete ani u rostlin na balkoně. Nejčastěji jsou to nezdolné mšice, molice. Proto rostliny pravidelně prohlížejte a kontrolujte i spodní strany listů. Jakmile záškodníky objevíte, hned použijte vhodný postřik.

Rostliny, kterým nevadí stín, si prohlédněte ve fotogalerii.