Nutnost rekonstrukce se přitom nemusí týkat jen starších nemovitostí, jejichž střecha je desítky let stará, okna nedoléhají, izolace v podstatě neexistuje a systém vytápění je z dnešního pohledu zcela nevyhovující. Potřebu větších či menších stavebních úprav mohou mít i majitelé novějších objektů: Jste teprve v polovině doby splácení hypotéky a ve vašem nedávno novém bytě už by to chtělo novou kuchyni, děti odrostly, takže by bylo dobré změnit dispozici…? Důvody, proč nemovitosti potřebují rekonstrukci, změnu či obnovu, jsou různé, stejně jako důvody, proč nutné úpravy majitelé oddalují. Mezi ty nejčastější patří nedostatek finančních prostředků. Ačkoli vhodná opatření mohou např. snížit náklady na vytápění i o 70 %, lidé se do nich často nepouštějí paradoxně proto, že chtějí ušetřit. To je ale špatná úvaha. Kromě úspor energií, které jsou častým důvodem rekonstrukcí, získáte ještě mnohem více: modernější, příjemnější a pohodlnější bydlení, které bude nejspíš i méně náročné na údržbu či obsluhu. Kde tedy na rekonstrukci vzít?
STAVEBNÍ SPOŘENÍ
Na zkvalitnění bydlení je možné využít účelových úvěrů, které jsou levnější než neúčelové půjčky a spotřebitelské úvěry. Oblíbeným řešením jsou stále úvěry ze stavebního spoření. Abyste tohoto produktu mohli využít, není dnes již nutné mít stavební spoření uzavřené několik let. Díky tzv. překlenovacímu úvěru jej obvykle mohou využít i noví klienti peněžních domů, kteří doposud tento produkt nevyužívali. Výhodou úvěrů ze stavebního spoření u rekonstrukcí do několika málo stovek tisíc je i to, že nebývá nutné zřídit zástavu na nemovitosti, což se hodí např. v případě družstevních bytů. Při vyšších částkách už může být potřeba spoluručitel či zástava nemovitosti.
HYPOTEČNÍ ÚVĚR
U větších rekonstrukcí jsou lepší volbou úvěry hypoteční. Minimální výše hypotéky bývá mezi 250– 300 tisíci Kč, ale touto formou lze samozřejmě dosáhnout až na několik milionů. Hypoteční úvěr je ovšem třeba jistit nemovitostí. Díky aktuálně stále příjemně nízkým úrokovým sazbám se však jedná o levný způsob financování.
POČÍTEJTE
Odkládáte kvůli nedostatku financí provedení izolace domu? Po zateplení fasády, podlah a stropů u rodinného domu s ročními náklady na energie 50 000 korun lze podle odborníků ušetřit přibližně 40 % těchto výdajů. Návratnost investice je tedy zhruba 10 let…