Rodiče se snaží dům udržovat sami, ale na pořádnou renovaci nemají peníze a hlavně jim chybí odhodlání. Tatínek jezdí s kamionem a maminka pracuje v kosmetické firmě. Maminka se léčí už pět let s onemocněním krve, a to je také důvod, proč nemůžou dostat úvěr. Dcera Beáta by proměnu chtěla jako překvapení a zároveň i poděkování pro své rodiče. Beáta se po rozchodu s přítelem před časem vrátila zpátky do rodného hnízda a v rodičích má velkou oporu. S sebou zpět si vzala početnou smečku psů, věnuje se totiž canisterapii.

V obýváku padá ze stropu omítka.
Autor: Prima TV

Beáta by si přála přestavbu kuchyně a obýváku a my jim to splníme. Kuchyň je královstvím maminky a vaření je její velký koníček. Hlavně mamince by měla nová kuchyň ulehčit práci. Maminku v kuchyni totiž trápí hned několik věcí. Většina skříněk je bez dvířek, a tak v nich musí neustále vytírat prach. Vypínače světla jsou špatně nainstalované, a v noci tak v kuchyni není vůbec světlo.

Video
Video se připravuje ...

Dcera Beáta by přála mamince, aby našla sílu bojovat s nemocí a novou chuť do života Prima TV

Obývák, který je s kuchyní propojený, je místem, kde se celá rodina schází. Začíná tam být ale životu nebezpečno. Ze stropu padá omítka – tatínkovi spadla na Štědrý den rovnou do talíře. Veškeré zařízení je už staré a omšelé. Stará sedačka, ponurý tmavý nábytek, letitý zátěžový koberec a nefunkční podlahové topení. Není divu, že se rodina stydí zvát si do domu návštěvy. Rodina by chtěla hlavně celý prostor prosvětlit, aby místnosti působily čistě a vzdušně. Zachovat si přejí jen topení dřevem v krbu.

Rodiče se snaží dům udržovat sami, ale na pořádnou renovaci nemají peníze.
Autor: Prima TV

A jak se na proměnu dívají designéři Martina Pištěláková a Petr Hodan?

Hodnocení designérů: „Příběh této proměny byl pro nás hodně pestrý. Původní bydlení rodiny nám přišlo velmi negativní a od prvních fotek v přihlášce jsme měli potřebu k nim dostat více života. Nové dispozice jsme vyřešili redukcí kuchyně, zbouráním příčky, která vlastně i zbytečně vymezovala prostor kuchyně a obývacího pokoje, a napojením stolu na kuchyňský ostrůvek. Nový pokoj jim tak umožní, byť za cenu redukce kuchyně, pohodlný průchod kolem stolu na všechny strany, na terasu, a místnost tak získala větší kompaktnost.

Video
Video se připravuje ...

Designérům se od začátku bydlení zdálo temné a smutné Prima TV

Bývalý pokoj působil opravdu hodně nezařízeně, z našeho pohledu to nebyl pokoj, který obývají rodiče s dětmi. Obrovské pohledové problémy nám způsobila velká křivost stropu, ale snažili jsme se s tím co nejlépe poprat. Návazně na to následovalo vyrovnání podlahy, jejíž výška byla rozdílná v bývalém prostoru kuchyně, kde byla dlažba, a obývacího pokoje, kde byl koberec.

Video
Video se připravuje ...

Co všechno musí designéři zvládnout, aby v pokoji mohla zůstat kamna? Prima TV

Jelikož šlo o dům, mohli jsme se trošku více rozdovádět ve stylech, barvách a dekorech. Zásadní motiv, který nám s tímto pomohl, jsme získali tapetou s motýly. Ostatní prvky v novém interiéru byly kombinované jednoduše, ale zároveň tak, aby rozmanitost tapety podpořily a navazovaly na ni. Vznikl tak vcelku neotřelý pokoj plný barev, struktur a textur. Materiálově tady najdeme: dřevo, plech, kov, kámen. Rodina nepotřebovala v obývacím pokoji hodně úložného prostoru, a tak jsme to s nábytkem nepřeháněli.

Vznikl tak vcelku neotřelý pokoj plný barev, struktur a textur.
Autor: Prima TV

Nebáli jsme se zkombinovat nezkombinovatelné. Záměrně jsme jakoby na „oko“ neslaďovali jídelní židle u stolu, každá je jiná, ale záměrně byly vybrány tak, aby spolu u stolu mohly být. Zásadní prvek celého prostoru je velké dvoumetrové zrcadlo, které pokoji dává, díky svému odrazu, opticky jiný rozměr. Při vstupu do pokoje máte doslova pocit, že v něm máte dveře „dál“. Horní skříňky kuchyně jsme záměrně zvolili otevřené, kvůli okenní stěně s malým oknem a vstupem na terasu by nevypadaly klasické zavřené horní skříňky dobře a prostoru to ubližovalo. Navíc jsme chtěli dát úložné plochy i nad ostrůvek, a to jinou cestou ani moc nejde. Napadlo nás dát jim do kuchyně také tabulovou čerň na rodinné vzkazy.“
Těšte se na další proměnu – pomůže i vám!

Video
Video se připravuje ...

Další díl Jak se staví sen uvidíte 7. 5. na Primě Prima TV

Premiéru dalšího dílu nové série „Jak se staví sen“ uvidíte v sobotu 7. května v 17.35 na Primě.