Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C

Vše o rajčatech: Jak na ně, abyste měli velkou a kvalitní úrodu?

/
 • ...
  ... (Shutterstock.com)
  4. května 2016 ● 12:00

  Kdyby se měla zvolit nejoblíbenější zelenina, byla by to jistě rajčata. Pěstovat je můžete nejen ve skleníku, ale i volně na záhonech nebo na balkoně v květináči. Co dělat, abyste se letos dočkali bohaté sklizně?

 • 1.

  Hlídejte vláhu

  Naučte se správně pěstovat rajčata. Pochutnáte si mnohem více.
  Autor: Shutterstock

  Při pěstování rajčat pod širým nebem je nejdůležitější hlídat vláhu. Nejde jen o sesychání listů. Při dlouhodobějších deštích totiž hrozí, že plody popraskají. Nejlepší je odstátá dešťová voda z nádrže. Když máte šikovné čerpadlo do sudu, nebude to pro vás ani namáhavé. Prostě ho jen zavěsíte na okraj a hadice dovede vodu tam, kam potřebujete.

 • 2.

  Zabraňte odpařování

  Na druhou výsadbu si vyberte raději vzrostlé a silné rostlinky.
  Autor: Shutterstock.com

  Odparu vody pomůže i vrstva mulče nahrnutá ke kořenům. Může to být mulčovací kůra nebo jednoduše nastelete kolem kmínku tenkou vrstvu posečené trávy. Je to podstatně levnější a účinek je stejný.

  Velmi ohrožené suchem jsou rostliny v nádobách nebo v pytlích. Mají kolem sebe jen omezené množství substrátu, který navíc rychle vysychá.

 • 3.

  Tyčková rajčata vylamujte

  Naučíme vás, jak rychle a jednoduše nakrájet cherry rajčátka.
  Autor: Shutterstock.com

  Při pěstování na volných záhonech nebo v nádobách je potřeba pohlídat, aby rajčata nepřerostla a aby ta tyčková byla dobře přichycena k opoře – aby se pod tíhou plodů nezlomila. Především koncem srpna by mělo být na rostlinách jen tolik plodů, aby stihly zčervenat. Keříková rajčata není potřeba vylamovat, protože mají ukončený růst a výhony větví rovnoměrně. Naopak u tyčkových rajčat roste hlavní výhon stále, proto je potřeba v úžlabí listů boční výhony v délce pěti až šesti cm vylamovat rukou. To provádějte včas, aby nedošlo při vylamování k poškození přerostlých vijanů.

  Jak se bránit proti škůdcům? Jaké jsou oblíbené odrůdy? Speciál o rajčatech přináší aktuální číslo BLESK HOBBY. V časopise dále najdete rady pro úspěšný boj se slimáky, rady, jak vyzrát na sucho, návod na náhrdelník od Zuzany Bubílkové a spoustu dalšího čtení. Nový BLESK HOBBY vychází právě teď.

  ...
  Autor: Blesk Archív

   

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy