1. Bourání
Pro bourání příček bylo nutné odpojení elektřiny. Bourání začalo to bouráním dostavěné místnůstky v pokoji z pórobetonu. Překvapením bylo, jak snadné bylo bourání – jenom si navrtat otvor pro pilu a pak už se do pórobetonu řezalo jako do perníku.
Bourání ostatních příček dřevěné konstrukce bylo podobně jednoduché. Stačilo si najít pouze dostatečnou spáru, aby se za desku vešlo páčidlo a zabrat. Další části po odstranění desek odpadly samy, nebo stačilo chytit a zabrat, a bylo po příčkách.
2. Vyklízecí práce
Vzhledem k rychlosti bourání majitel rychle posílal během víkendu poptávku na přistavení kontejneru. Přistavení kontejneru předcházelo zažádání na městském úřadě o svolení se záborem městského pozemku v okolí domu. To proběhlo zcela bez problému. Po jednom telefonátu a odeslání e-mailu s informacemi. Celkem za přistavení, manipulaci s kontejnerem a uložení odpadu na skládce zaplatil necelé 3 500 Kč. Díky pilným spoluobčanům zůstalo v kontejneru pouze 1,65 tuny odpadu.
3. Montáž sádrokartonových příček
Po vybourání starých zdí a úklidu bytu přišla na řadu montáž sádrokartonových příček.
Než bylo možné zaklopení předstěn a příček z druhé strany, bylo nutné do stěn roztáhnout elektrické rozvody a v případě koupelny, záchodu a kuchyně i vodní a odpadní trubky. Instalace elektrických rozvodů trvala asi 3 dny komplet, včetně vyvrtání krabic pro budoucí vypínače, zásuvky a uchycení rozvaděče k nové předstěně. Samozřejmostí bylo pečlivé uložení kabelů do vaty, aby fungovalo odhlučnění a současně bylo minimalizováno riziko poškození kabelů při zašroubovávání sádrokartonu. Aby nedocházelo k proležení kabelu na profilech sádrokartonu, byly instalovány do takových míst plastové chráničky.
S odpadními rozvody byla jiná práce, díky dnešnímu sortimentu HT trubek vypadala konstrukce odpadních rozvodů, jako dětská skládačka. Celá instalace rozvodů zabrala jeden den, i díky kotvení trubek do podlahy nebo případně profilů sádrokartonu. Vodovodní potrubí obnášelo asi jeden a půl dne práce, včetně výměny přívodních kohoutů.
Podél obvodových zdí byly instalovány sádrokartonové předstěny z desek Habito. Ty měly trojí účel: 1) tepelná a zvuková izolaci. 2) vysokou únosnost stěny 3) Dosažení dokonale hladkého povrchu stěn.
Tady jsou postřehy a tipy stavebníka Michala:
- postup montáže hodnotím kladně, jednoduchá montáž, podle brožury Sádrokarton zvládneme sami od RIGIPSU to šlo snadno, pouze ty desky by mohly být lehčí
- profily jsem namontoval za 1 víkend a opláštění jsem měl za další 1 víkend - bylo to s přestávkami, dá se to všechno v pohodě zvládnout za 1 celý víkend
- tip na zjednodušení práce, na který jsem přišel praxí, je to, že příště si vymyslím půdorys tak, aby vycházel na rozměry desek
4. Tmelení a malování
Zkušenosti Michala:
Vytmelit spáry od podlahy ke stropu byl minimální problém. Ovšem, když se dostalo na tmelení mezi deskami, začala se projevovat moje nelibost k mokrým procesům. Takže nakonec jsem nechal další tmelení, a bohužel i nutné broušení, zkušenějšímu otci.
S tmelem se pracuje velice dobře, snadno se i rozmíchává, jediný problém bych viděl v překotné tuhnutí, které přijde z ničeho nic, je to pořád jen sádra.
Do rohu použité výztužné pásky EasyFlex Pro hodnotím hodně dobře, výsledek je perfektní a i její aplikace je jednoduchá. Po prvním tmelení jsem byl překvapen spotřebou tmelu. Naštěstí na druhé tmelení bylo v celém bytě potřeba pouze 25 kg tmelu, obdobně jako finálního tmelu, který byl odhadován na 15 kg (kupoval jsem radši 20 kg).
Když bylo vytmeleno i po třetí, tak nebránilo nic rozjezdu válečku s barvou. Ve všech místnostech jsem volil bílou barvu, jeden z důvodů byla i zkušenost, jak byt vypadal před rekonstrukcí, stísněné s barevnými stěnami.
5. Konečný stav před zařízením bytu
Celková doba rekonstrukce: 2 týdny
Počet lidí: 2
Náklady na materiál: 86 000 Kč
Videa z rekonstrukce najdete na www.pevnadeska.cz.