Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Šetřete svůj dům i kapsu

/
 • IVT
  IVT (IVT)
  22. září 2016 ● 08:00

  Obnovitelné energie jsou k dispozici prakticky všude kolem nás, a proto by byla opravdu velká chyba tyto zdroje nevyužít i u vás doma. Jednou z možností může být právě tepelné čerpadlo. Co to vlastně tepelné čerpadlo je a jak vybrat to správné? 

 • 1.

  Co je tepelné čerpadlo?

  Autor: shutterstock.com

  Tepelné čerpadlo je stroj, který čerpá teplo z jednoho místa na jiné vynaložením vnější práce. Obvykle je to z chladnějšího místa na teplejší. Princip tepelného čerpadla je základem řady strojů, které se už ve vaší domácnosti nacházejí. Tím nejznámějším je například chladnička.


 • 2.

  Druhy čerpadel : Vzduch/voda - venkovní vzduch

  IVT
  Autor: IVT

  - Tepelné čerpadlo vzduch/voda odebírá energii přímo z venkovního vzduchu a získané teplo využívá pro ohřev vody v topném systému nebo zásobníku teplé vody.
  - Tepelná čerpadla vzduch/voda jsou nejlepší variantou pro rodinné domy, které nemají k dispozici pozemek pro tepelné čerpadlo s plošným kolektorem.


 • 3.

  Vzduch/vzduch

  IVT
  Autor: IVT

  - Tepelné čerpadlo odebírá teplo z venkovního vzduchu a ohřívá vzduch uvnitř budovy.
  - Systém vzduch/vzduch ohřívá vnitřní vzduch přímo, bez prostřednictví topného systému a dosahuje díky tomu vyššího topného faktoru než ostatní tepelná čerpadla.

   

 • 4.

  Vzduch/voda - větrací vzduch

  IVT
  Autor: IVT

  - Tepelné čerpadlo odebírající teplo z odpadního větracího vzduchu. Odváděný vzduch je tepelným čerpadlem ochlazen a odebrané teplo je použito pro ohřev čerstvého vzduchu nebo pro vytápění a ohřev vody v objektu.

   

   

 • 5.

  Země/voda - plocha

  IVT
  Autor: IVT

  - Tepelné čerpadlo odebírající teplo z plochy zahrady. Pod povrchem zahrady jsou uloženy plastové hadice naplněné nemrznoucí směsí, která přenáší teplo mezi zemí a tepelným čerpadlem.
  - Tepelná čerpadla se zemními kolektory jsou nejlepší variantou pro rodinné domy, které mají k dispozici vhodný pozemek.

   

 • 6.

  Voda/voda (studny)

  Autor: Shutterstock.com

  - Tepelné čerpadlo odebírající teplo ze spodní nebo geotermální vody. Voda je ze studny čerpána do výměníku tepelného čerpadla a po ochlazení vrácena zpět do země.
  - Tepelná čerpadla voda/voda mohou sloužit i pro využití odpadního tepla v průmyslu.

   

   

Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy